مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

واردات اقسام آجر نسوز ۱۰*۱۰

آنچه در این مقاله می خوانید...

واردات انواع آجر نسوزاندازه واقعی آجر نسوزموارد استفاده از آجر نسوز ۱۰*۱۰آجر نسوز را از کجا بخریم؟نکاتی در حوزه آجر نسوز۷ ترفند پخت آجر نسوزشناسایی اقسام متنوع آجر نسوز

واردات اقسام گوناگون آجر نسوز ۱۰*۱۰ با تنوع بالایی از لحاظ طرح و رنگ صورت می گیرد. این آجرها مصارف گسترده ای در صنایع مختلف داشته و بیشتر جهت نماکاری ساختمان و زیباسازی محیط داخلی استفاده می شوند. شایان ذکر است؛ که آجرهای ۱۰* ۱۰ به نوبه خود از نظر اندازه قطر یا ضخامت، متنوع بوده و به طور معمول از دو تا چهار سانتی متر را در بر می گیرند.

واردات اقسام آجر نسوز 10*10

واردات انواع آجر نسوز

واردات انواع آجر نسوزواردات آجر نسوز با تنوع بالایی صورت می گیرد؛ چرا که این لوازم ساختمانی از جنبه های مختلف، تنوع داشته و به اشکال گوناگون دسته بندی می گردند.
به طور کلی آجرها، نقش مهمی در ساختمان سازی ایفا کرده و به دو گروه کلی آجر معمولی و آجر نما تقسیم می شوند. همواره بخشی از آجرهای موجود در بازار به اقسام گوناگون آجر نسوز وارداتی اختصاص دارد.

حال ممکن است؛ این سوال پیش آید؛ که اصلاً آجر نسوز چیست و چرا واردات آن رونق دارد؟
در یک پاسخ کلی باید بیان کرد که آجر نسوز، محصولی تولید شده از کانی های معدنی خاص یا خاک نسوز می باشد؛ این کانی ها را می توان پوکه های معدنی غیر فلزی یا سرامیکی دانست. همان طور که از نام کالا مشخص است؛ این آجر، مقاومت بی نظیری در برابر درجه حرارت بالا دارد؛ همچنین شوک های حرارتی بالا را با چرخه های زیاد تحمل می کند.

با توجه به آنچه بیان شد؛ می توان گفت که آجر نسوز به خودی خود عایق حرارتی محسوب شده و از ساختمان در برابر هوای گرم و سرد محافظت می کند. شایان ذکر است که انواع مختلف این آجر در دسته آجر نما قرار گرفته و بیشتر به منظور زیباسازی قسمت خارجی بنا استفاده می شوند؛ هر چند که این آجر برای دکوراسیون داخلی نیز بسیار پر کاربرد می باشد.
به علاوه، بسیاری از آجرهای نسوز را در کوره ها، پاتیل ها یا جهت عایق کاری های صنعتی به کار می برند.

انواع آجر نسوز وارداتی در زمینه های زیر با هم تفاوت دارند:

 • نوع مواد معدنی و ترکیبات به کار رفته برای ساخت آجر
 • ساده یا طرح دار بودن آجر
 • نوع آجر از لحاظ شکل (مکعبی، قوس دار و …)
 • طرح و رنگ آجر نسوز
 • ابعاد آجر نسوز
 • محل تولید و برند محصول

مهم ترین دلیل واردات آجر نسوز، تنوع بخشیدن به نمای ساختمان ها می باشد. خوشبختانه این متریال برای کلیه سبک های ساختمانی (اعم از کلاسیک، مدرن و …) مناسب است.

اندازه واقعی آجر نسوز

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد؛ یکی از زمینه های تنوع آجر نسوز به سایز آنها مربوط می شود.
در حال حاضر این آجرها از لحاظ ابعاد، بسیار متنوع بوده و روز به روز نیز بر تنوع آنها افزوده می شود؛ مثلاً آجرهایی که تحت عنوان آجر نسوز ۱۰*۱۰ عرضه می شوند؛ به نوبه خود از لحاظ ضخامت یا قطر، قابل دسته بندی هستند
شایان ذکر است که ۱۰*۱۰، اندازه بسیار خوبی برای آجر بوده و مصارف گسترده ای دارد؛ چرا که برخلاف آجرهای معمولی که مستطیلی هستند؛ مربع شکل می باشد؛ اما به منظور راحتی کار طراحان ساختمان و کارشناسان دکوراسیون، امروزه آجرهای نسوز را در ابعاد جدید و متفاوتی تولید می کنند.

با توجه به آنچه تا بدین جا گفته شد؛ می توان بیان کرد که انتخاب اندازه آجر نسوز تا حدودی به موارد استفاده آن، حجم فضا و همچنین طرح مورد نظر بستگی دارد؛ به عنوان مثال معمولاً برای نمای ساختمان از آجرهای بزرگ تر (قطر سه تا پنج سانت) استفاده می کنند؛ هر چند این مسئله ای کلی است و به سلیقه افراد نیز بستگی دارد.

هر چند که ابعاد ۱۰*۱۰ را به عنوان یکی از بهترین اندازه های آجر نسوز مطرح کردیم؛ اما با توجه به کاربرد گسترده این محصول، نمی توان آن را به عنوان اندازه واقعی یا استاندارد آجر در نظر گرفت.
مثلاً جدیدترین ارقام این کالا در ابعاد ۳۳*۷، ۲۰*۲۰ و ۲۶* ۶٫۵ دیده می شوند؛ اما در حالت کلی متداول ترین و واقعی ترین ارقام آجر نسوز، دارای اندازه های زیر هستند:

 • ۳۲*۷
 • ۲۶*۵٫۵
 • ۲۰*۱۰

ناگفته نماند؛ که آنچه در رابطه با اندازه آجر نسوز بیان شد؛ به رایج ترین اقسام آجر یعنی آجرهای مکعبی شکل مربوط می شود. مسئله تنوع اندازه آجرهای ال، قوس دار و گوه ای، فرق داشته و مبحث جداگانه ای را می طلبد.

موارد استفاده از آجر نسوز ۱۰*۱۰

موارد استفاده از آجر نسوز ۱۰*۱۰آجر نسوز ۱۰*۱۰، ابعاد نسبتاً کوچک و مربع شکلی دارد؛ همین ویژگی باعث شده است که در موارد زیر استفاده گردد:

 • نمای داخلی و خارجی ساختمان
 • ساخت شومینه و باربیکیو
 • سنگ فرش آجری

یکی از جالب توجه ترین موارد استفاده آجر نسوز که کمتر در مورد آن صحبت می شود؛ پوشاندن کف محیط می باشد. بدون شک به کار بردن آجرهای مربعی برای این منظور بهتر است؛ و جلوه زیباتری به فضای مورد نظر می دهد.
علاوه بر این فرش کردن کف منزل یا هر مکان دیگری با آجر نسوز، مشکلات سایر متریال ها مثل سرامیک های معمول را ندارد؛ زیرا اغلب افراد از لیز بودن سطح این کفپوش ها و صدمات ناشی از آن شکایت دارند.
همچنین می توان آجر نسوز ۱۰*۱۰ را برای تزئین سقف بخش های مختلف خانه به کار برد.

به طور کلی سایز خاص مربعی آجر نسوز ۱۰*۱۰، باعث شده است که کاربردهای گسترده تری در ساختمان سازی ایفا کند. به نظر می رسد که این محصول، برای فضای داخلی ساختمان مناسب تر باشد
حتی می توان از آن جهت تزئین قسمت های مختلف آشپزخانه استفاده کرد؛ به عنوان مثال به اطراف اجاق گاز، هود، فر و آبچکان یا ظرفشویی اشاره می گنیم؛ خوشبختانه این متریال، مقاومت بالایی در برابر حرارت گاز یا فر داشته و در مجاورت با آنها تغییر ماهیت نمی دهد.
همچنین آجر نسوز در برابر رطوبت نیز مقاوم بوده و به همین دلیل برای قسمت های اطراف ظرفشویی یا آبچکان نیز مناسب است. با این توصیف می توان از آجر نسوز در کنار پنجره های بازشوی در معرض باد و باران نیز استفاده کرد.

آجر نسوز را از کجا بخریم؟

پس از معرفی کلی آجر نسوز، این سوال پیش می آید که آن را از کجا بخریم؟
در پاسخ به این سوال کلی و در عین حال بسیار مهم، باید گفت که آجر نسوز در زمره مصالح ساختمانی قرار گرفته که در مرحله نازک کاری به کار می آید؛ از طرفی با توجه به کاربردهای ویژه و استثنایی این محصول به نوعی با تزئین ساختمان و دکوراسیون داخلی و خارجی آن نیز مرتبط است؛ در نتیجه باید خاطر نشان کرد؛ که مصالح فروشی ها و دفاتر فعال در حوزه تزئینات ساختمان از جمله مهمترین مشتریان عمده آجر نسوز می باشند.

با این تفاسیر روش کلی خرید آجر نسوز، مشابه سایر لوازم ساختمانی می باشد؛ اما امروزه شیوه های نوینی برای تجارت این اقلام (به خصوص در سطح عمده) به وجود آمده است. نکته شایان ذکر، این است که نحوه خرید آجر نسوز و میزان آن، تاثیر مستقیمی بر قیمت آن خواهد داشت.

در حال حاضر آجر نسوز با تنوع بالایی توسط پیمانکاران ساختمانی، ساختمان سازان و عموم مردم خریداری می شود؛ در واقع هر چه مردم نسبت به این متریال ساختمانی فوق العاده بیشتر شناخت پیدا کنند؛ بیشتر از آن استقبال می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل رونق خرید و فروش آجر نسوز، دوام و طول عمر آن می باشد؛ این ویژگی در کنار سایر مزایا، مسئله بالاتر بودن قیمت آن (نسبت به مصالح مشابه) را به خوبی می پوشاند
به جرات می توان گفت که صرف هزینه برای خرید آجر نسوز در دراز مدت، صرفه اقتصادی قابل توجهی دارد؛ زیرا اولاً به علت عایق بودن در مصرف انرژی صرفه جویی می کند؛ دوماً در برابر عوامل آسیب زا مقاومت کرده و خصوصیات فیزیکی خود را تا مدت ها حفظ می کند؛ سوماً ساختمان نما شده با آجر نسوز در نهایت با قیمت بالاتری به فروش می رسد.

نکاتی در حوزه آجر نسوز

نکاتی در حوزه آجر نسوزدر حوزه آجر نسوز، نکات زیادی برای گفتن وجود دارد.
در اینجا به برخی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای این محصول اشاره می شود:

 • مقاومت حرارتی بسیار بالا
 • ضریب انبساطی پایین
 • تراکم مولکولی و ظرافت آجر
 • عایق گرما، سرما و رطوبت
 • آجر نسوز، شوره نمی زند.
 • مقاومت به خوردگی
 • راحتی کار نصب و اجرا

مقاومت حرارتی آجر نسوز در حدی است که در دیواره های داخلی کوره یا جهت ساخت شومینه از آن استفاده می کنند.
ضریب انبساطی پایین آجر نسوز، باعث می شود که در برابر عواملی که باعث انبساط و انقباض آن می شوند؛ مقاومت کند.

علاوه بر آنچه در موارد بالا گفته شد؛ آجر نسوز، عایق صوت نیز می باشد؛ یکی دیگر از مشخصات این آجر، ملات پذیری بسیار خوب آن است؛ این متریال آب زیر ملات خود را پس نمی دهد؛ این ویژگی به نوبه خود، باعث افزایش طول عمر آجر خواهد گشت.

آجر نسوز را می توان در اقلیم های مختلف گرم یا سرد اجرا کرد. این آجر، حتی در برابر باران های اسیدی نیز مقاومت می کند.

بی تردید کیفیت آجر نسوز، مهم ترین دلیل انتخاب آن برای ساختمان می باشد؛ اما سوای از بحث کیفیت، این کالا از تنوع بی نظیر طرح، رنگ و سایز برخوردار است؛ به نحوی که امروزه علاوه بر نمونه های مستطیلی رایج، مواردی مثل آجر نسوز ۱۰*۱۰ را نیز مشاهده می کنیم؛ که مربع شکل هستند؛ البته همان گونه که قبلاً نیز گفتیم؛ ارقام دیگری از آجر نسوز نیز وجود دارند؛ که به صورت قوس دار، دایره ای، ال و سایر اشکال طراحی شده اند.

ناگفته نماند؛ که رنگ طبیعی آجرهای نسوز تا سال های سال ثابت و دست نخورده باقی می ماند؛ زیرا برای رنگ دادن به این لوازم از هیچ گونه ماده مصنوعی استفاده نشده است.

۷ ترفند پخت آجر نسوز

بخشی از کیفیت بالای آجر نسوز به خاطر روش تولید و نحوه پخت آن در کوره است.
لازم به ذکر است که پخت آجر نسوز با هدف افزایش مقاومت و همچنین رنگ بندی آن صورت می گیرد. از این رو می توان گفت که این مرحله از تولید آجر، ترفندهای خاص خود را دارد.
در ادامه با هفت ترفند آجر نسوز آشنا خواهیم شد.

اولین نکته این است که پخت مواد آجر، طی چند مرحله انجام می گیرد.
دومین ترفند پخت آجر نسوز، این است؛ که مواد اولیه دپو شده در کارخانه را پس از آسیاب و دانه بندی، وارد کوره دوار می کنند؛ تا مستقیماً خشک شوند.

سومین ترفند، این است که پس از طی کردن مراحل بعدی تولید آجر (که میکس، پرس و قالب گیری مهم ترین آنها می باشند) آجرهای قالب گیری شده در کوره چیده می شوند. مرحله اولیه پخت آجر، صرفاً جهت رطوبت گیری و خشک کردن آن می باشد؛ اما در مرحله اصلی، دمای کوره را بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند.

چهارمین ترفند پخت آجر نسوز، این است که به منظور تنوع رنگ آنها، دمای کوره در درجات مختلفی تنظیم می شود.
علاوه بر این نحوه چیدمان آجر نیز مهم بوده و بر رنگ آن تاثیر می گذارد؛ همیشه آجرهای نزدیک به مرکز کوره رنگ تیره تری دارند و بالعکس، این مورد را می توان به عنوان پنجمین ترفند پخت آجر، مطرح نمود.

ششمین نکته تولید آجر نسوز که بسیار مهم است؛ پخت آن طی مدت زمان طولانی (بین ۷۰ تا ۱۷۰ ساعت) می باشد. این کار به منظور افزایش کیفیت و استحکام آجر انجام می شود.

شایان ذکر است که گاهی اوقات طی مراحل مختلف پخت آجر از یک سری مواد طبیعی استفاده می کنند؛ به این ترتیب تنوع رنگ آجرها افزایش می یابد. این هفتمین ترفند ساخت آجر نسوز طی فرآیند پخت می باشد.

شناسایی اقسام متنوع آجر نسوز

شناسایی اقسام متنوع آجر نسوزشناسایی اقسام آجر نسوز را می توان از جنبه های مختلفی انجام داد. مثلاً جنس و ترکیبات، کیفیت آجر یا مسائل ظاهری.
به عنوان مثال انواع مختلف آجر نسوز از لحاظ مواد معدنی به کار رفته در تولید آنها عبارتند از:

 • آجرهای سیلیسی
 • آجر آلومینیومی
 • آجر نسوز ویژه
 • آجر نسوز قلیایی

هر کدام از اینها ویژگی ها و مصارف خاص خود را داشته و به نوبه خود اقسام متنوعی دارند.
مثلاً انواع آجر نسوز ویژه عبارتند از:

 • آجر نسوز اکسید کروم-کوروندوم
 • آجر نسوز زیرکونیوم
 • آجر نسوز اکسید کروم

همان طور که مشخص است؛ برای تولید این آجرها از عناصر واسطه استفاده شده است.

شناسایی آجر نسوز را می توان بر اساس مشخصه های ظاهری آن از قبیل شکل، رنگ، سایز و طرح انجام داد.
رایج ترین و پرطرفدارترین رنگ های آجر نسوز، طیف های مختلف کرم، زرد، آبی، قرمز، قهوه ای و مشکی را شامل می شوند. بنابراین می توان رنگ هایی مثل نارنجی، گلبهی و خاکستری را نیز در میان آنها مشاهده کرد؛ به علاوه گاهی اوقات شاهد رنگ های زیبای موجود در طبیعت (مانند رنگ سبز) نیز می باشیم.

از لحاظ سایز نیز همان طور که گفتیم؛ آجرهای نسوز، بسیار متنوع بوده و به شکل مربع یا مستطیل هایی در ابعاد متنوع با قطرهای مختلف ساخته شده اند. به عنوان نمونه از آجر نسوز ۱۰*۱۰ نام می بریم که کاربرد زیادی در طراحی داخلی یافته است.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *