مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

مرکز پخش انواع آجرنسوز شاموتی تبریز

آنچه در این مقاله می خوانید...

مرکز پخش انواع اجر نسوزطرح های مختلف آجر نسوز شاموتیپرکاربردترین آجر نسوز شاموتیدستگاه تولید آجر نسوز شاموتیراهنمای استفاده از آجر نسوز شاموتیتشخیص آجر نسوز شاموتیمقدار مصرف آجر نسوز شاموتی در ساختمان سازی

آجر های نسوز شاموتی با کاربرد ها و محل‌ های استفاده متنوع، در سراسر کشور طرفداران بسیاری دارند. با توجه به غنی بودن خاک ایران از لحاظ مواد مورد استفاده در این آجر ها، بسیاری از تولید کنندگان بزرگ آن در استان‌ های مختلف کشور واقع شده اند. یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده انواع آجرنسوز شاموتی در تبریز واقع شده است.

مرکز پخش انواع آجرنسوز شاموتی تبریز

مرکز پخش انواع اجر نسوز

مرکز پخش انواع اجر نسوزمرکز پخش انواع آجر نسوز باید با داشتن محصولات مختلفی که در این زمینه تولید می‌شود، بتواند نیاز مشتریان را به خوبی پاسخ دهد. این محصولات از لحاظ ساختاری و کارایی دارای ویژگی های مختلفی هستند و هر کدام از آنها مناسب برای اجرا در جاهایی هستند که برای آن طراحی شده اند. بنابر این کار بر مصرف کننده باید اطلاعات زیادی در مورد نحوه ساخت و همچنین نحوه عملکرد آنها داشته باشد تا بتواند در مرکز پخش آجر نسوز، گزینه مناسب را انتخاب کند.

در این مراکز محصولاتی ارائه می‌شوند که عمدتاً دو دسته اند. آجر نسوز مناسب برای طراحی های خارجی و داخلی نمای ساختمان و همچنین آجر های نسوز مناسب برای دیواره ی داخلی شومینه ها و کوره ها، دو نوع عمده از این محصولات هستند که در مقادیر بالا تولید شده و عرضه می شوند.

این محصولات با توجه به طراحی و مواد اولیه مورد استفاده در ساختار شان ویژگی های متفاوتی دارند و رفتار های متفاوتی از خود نشان می‌ دهند. به همین دلیل قیمت در نظر گرفته شده برای آن ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. ارزان قیمت ترین آجر نسوز شاموتی، جزو دسته آجرهایی است که در نمای ساختمان ها استفاده می شود و نیازی به افزودن مواد دیرگداز در ترکیب آن وجود ندارد، دلیل این امر هم مقاومت بالای دمایی این آجرها تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد است که در نوع خود ماده‌ای نیمه دیرگداز محسوب می‌ شود.

طرح های مختلف آجر نسوز شاموتی

طرح های مختلف و متنوعی برای این محصولات وجود دارد. در نمونه هایی که برای استفاده در صنایع ساختمانی تولید شده‌ اند، می‌توان این محصولات را در نمونه‌های تخت، انگلیسی L، و همچنین هلالی مشاهده کرد. نمونه های انگلیسی برای قسمت هایی از نمای خارجی طراحی شده است که با زاویه ۹۰ درجه امتداد پیدا می‌ کنند. این محصولات با داشتن خمیدگی های کار شده، گوشه‌ های ۹۰ درجه را به خوبی پوشش می‌ دهند و نمای زیبایی برای قسمت خارجی ساختمان ایجاد می‌ کنند.

آجر های هلالی بیشتر در ستون های گرد کاربرد دارند، این آجرها در زوایای مختلفی طراحی شده اند که امکان استفاده از آن ها برای ستون های مختلف گرد با قطر های متفاوت را فراهم می‌ کند. نمونه‌ های تخت نیز در مدل های ساده و طرحدار ارائه می‌ شوند. انواع تخت آجر های نمای شاموتی به عنوان پس زمینه نما به کار می‌ رود و برای ایجاد طراحی های زیبا بر روی آن از مدل های طرح دار استفاده می شود.

در برخی از موارد دیده شده است که برای تزیین آجر شاموتی نسوز نما از شیشه استفاده می‌ شود. این نوع از آجر ها نیز جزو نمونه های پر طرفدار و پر فروش این محصولات می باشند که استفاده از آن ها در مساجد و اماکن مذهبی و هم چنین اماکنی که دارای طراحی های سنتی و کلاسیک هستند بیشتر به چشم می آید. برخی دیگر از نمونه‌ های تولید شده آجر نما در اشکال و طرح‌ های ناموزون تولید می‌شود که استفاده از آن  ها را برای طراحی های خاص ممکن می‌ کند. نوعی از این آجر ها که با زاویه ۴۵ درجه می تواند گوشه‌ های هشت ضلعی را پوشش دهد، نمونه ای از انواع آجر نمای خاص نسوز می باشد.

رنگ های متفاوت ارائه شده برای آجر های شاموتی امکان استفاده آن ها در نما های مختلف را فراهم کرده است. معمولاً آجر های قرمز در نما هایی که به صورت تلفیقی با چوب استفاده می شوند، به کار می‌ رود و ترکیب این دو، نمای بسیار زیبایی را می سازد. قابل ذکر است که نمونه‌ هایی از آجر شاموتی که در کوره ها استفاده می شود معمولاً به صورت صاف و یا هلالی بدون طرح، ساخته می‌ شوند.

پرکاربردترین آجر نسوز شاموتی

پرکاربردترین آجر نسوز شاموتیآجرهای نسوز شاموتی با کیفیت دو نوع مختلف دارند که پر کاربرد ترین نمونه های آن را تک تک توضیح می دهیم.

در نمونه هایی از آجرهای شاموتی که منظور استفاده در طراحی نمای ساختمان و شومینه های خانگی تولید شده‌ اند، مدل های تخت و بدون طرح بیشترین استفاده و کاربرد را دارد. این محصولات به دلیل مقاومت بالای حرارتی و مقاومت در برابر اشعه های مضر آفتاب تغییر رنگ نمی دهند و می توانند ظاهر خود را تا سال های دراز حفظ کنند. بنا های خشتی بزرگ موجود در نقاط مختلف جهان که در آن ها از انواع مختلف آجر شاموتی استفاده شده است از لحاظ کیفیت نسبت به آجر های تولید شده در عصر حاضر بسیار ضعیف تر اند، با این وجود تا حد زیادی توانسته‌ اند دوام بیاورند و در مقابل فرسایش به وجود آمده مقاومت کرده‌ اند.

از نمونه‌ های دیگر این آجرها که دارای مقاومت حرارتی بالاتری می باشند برای استفاده در سطوح داخلی کوره ها بهره می گیرند، این آجرها با داشتن مقاومت حرارتی تا دما های بالای هزار و ۲۰۰ درجه سانتی گراد، به حد کافی در مقابل حرارت کوچک شومینه تاب مقاومت دارند. هر چه ابعاد شومینه بزرگ تر بوده و حرارت تولید شده توسط آن بیشتر باشد، باید از آجر های بهتری برای استفاده در سطح داخلی آن بهره برد.

نمونه های صنعتی آجر های شاموتی نیز که برای کوره های مختلف ذوب فلزات مورد استفاده قرار می‌ گیرند، شامل انواع مختلفی هستند که نمونه‌ های آلومینا بالای آن ها بیشتر مورد توجه صنعتگران می باشند. وجود آلومینا در ساختار آجر ها می‌ تواند آن ها را از بابت مقاومت حرارتی و مقاومت به ضربه ارتقا دهد و مناسب استفاده در سخت‌ ترین شرایط دمایی و فشاری سازد.

دستگاه تولید آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی امروزه با دستگاه های تمام اتوماتیک و پیشرفته تولید می‌ شود. تولید انواع مختلف این محصولات با توجه به کاربرد آجر شاموتی مستلزم داشتن مواد اولیه متفاوتی است. به همین دلیل دستگاه های تولید کننده آجرهای شاموتی نیز باید در انواع مختلفی تولید شوند. فرایند ساخت آجرهای شاموتی بسیار شبیه به فرآیند ساخت انواع کاشی و سرامیک می باشد. برای تولید آجر های شاموتی از خاک های مناسب این کار استفاده می‌ شود. مهم ترین عناصر موجود در خاک هایی که مناسب برای تولید این نوع از آجر ها هستند، سیلیسیوم و آلومینیوم می باشند. سیلیکا و آلومینا به عنوان مهم ترین مواد اولیه تولید انواع سرامیک ها شناخته می‌ شوند.

پس از به دست آوردن ترکیب مناسب برای تولید انواع آجر و اختلاط آن ها با یکدیگر، مواد موجود باید به صورت گل تولید شود و پس از اختلاط در همزن های مخصوص به داخل دستگاه اکستروژن هدایت شود. دستگاه اکستروژن گل، را با سرعت ثابت به سمت دستگاه های پرس قالب هدایت می کند. پس از انجام فرایند پرسکاری آجر در قالب های مخصوص، بدنه آجر باید به منظور خشک شدن به مدت یک روز در قالب باقی بماند.

پس از طی مراحل خشک شدن اولیه در خشک کن هایی که دمای آن ها به ۷۰ درجه سانتی گراد نیز می‌ رسد، رطوبت خود را از دست داده و مناسب پختن در محیط کوره می‌ شوند. کوره های پخت آجر نسوز دمایی بالغ بر ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد دارند. البته این مقدار حرارت برای ضعیف ترین نمونه های آجرهای نسوز است و در نمونه‌های با کیفیت و صنعتی این محصولات که در کوره های بزرگ ریخته گری فلزات استفاده می‌شود، آجرهای نسوز می‌توانند دماهای بالغ بر ۳۰۰۰ درجه را تحمل کنند.

مهم ترین دستگاه‌ هایی که در تولید آجر های نسوز به کار می روند، دستگاه اکستروژن و دستگاه پرس خیس یا خشک می باشد. سایر تجهیزات مورد نیاز برای تولید آجر های نسوز، قالب های مناسب و کوره پخت آجر می باشد.

راهنمای استفاده از آجر نسوز شاموتی

راهنمای استفاده از آجر نسوز شاموتیبه هنگام استفاده از آجر های شاموتی باید نکات و مواردی را در نظر بگیرید. در صورتی که می خواهید از این محصولات برای نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنید، به منظور اتصال آن به دیوارها می توانید از سیمان و یا چسب های مخصوص آجر استفاده کنید. برای قسمت هایی که دارای حرارت های بالاتر هستند، مانند شومینه ها و یا تنورهای پخت نان خانگی، بهتر است از سیمان به منظور اتصال آجر استفاده شود. 

در این حالت به شما پیشنهاد می کنیم از سیمان هایی که دارای نسبت بیشتری از مواد دیر گداز در ساختار خود هستند استفاده کنید تا به هنگام استفاده در حرارت های بالا سازه شما دچار مشکل نشود.

طرح آجر نسوز موجود در بسته بندی می تواند راهنمای شما برای ایجاد اشکال مختلف در نمای آجری تولید شده باشد. مراکز بزرگ تولید آجر نسوز در ایران معمولاً آجر ها را به صورت بسته بندی ارائه می‌ دهند. موجودی آجر های طرح دار در بسته‌ بندی‌ های خود شامل تعداد زیادی از آجر های ساده و تعداد اندکی از آجر های طرح دار است که با در کنار هم قرار دادن آن ها می توانید اشکال مختلف از پیش طراحی شده را باز سازی کنید.

تشخیص آجر نسوز شاموتی

نمونه های باکیفیت آجر های نسوز باید دارای ویژگی‌ های خاصی باشد تا بتواند برای محل مورد استفاده مناسب باشد. مقاومت آجرهای نسوز در مقابل رطوبت، گرما و سرما و فرسایش، همگی نیازمند تولید این محصول با کیفیت بالا می باشد. در صورتی که مراحل ساخت آجر نسوز شاموتی به درستی انجام شود ایراداتی بر روی محصول ظاهر می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. وجود ترکهای ریز در قسمت پشتی آجرها که نشان از عدم خشک شدن صحیح آجر ها به هنگام قرار دادن در خشک کن دارد.
  2. ایجاد رنگ های مختلف بر روی یک عدد آجر نشان می‌دهد که در ترکیب مواد استفاده شده در آن ناخالصی وجود داشته است و یا اختلاط مواد اولیه به درستی انجام نشده است.
  3. در صورتی که آجر نسوز شاموتی دارای مواد غیر دیرگدازی در ترکیب خود باشد که دمای جوش آنها پایین‌تر از ۱۰۰۰ درجه باشد، این مواد در داخل کوره و در دما های بالا به جوش آمده و بر روی سطح آجر حباب های ریزی را ایجاد می‌ کنند.

موارد ذکر شده در فوق جزو ایراد های عمده‌ ای است که ممکن است بر روی آجر های شاموتی به وجود بیاید و طبیعتاً کیفیت و عملکرد آن ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. خریدار انواع آجر نسوز شاموتی علاوه بر موارد بالا و شکل ظاهری محصول باید به برند تولید کننده آن نیز توجه کند. خرید انواع آجر نسوز از کارخانه هایی که مدت زیادی است در عرصه تولید مواد دیر گداز فعالیت می‌کنند می‌ تواند بسیار بهتر و مناسب‌ تر باشد، به دلیل وجود دانش فنی بالا در چنین کارخانه‌ هایی امکان تولید محصولات با کیفیت بسیار بالاتر است و میزان بالا فروش محصولات گواه صادقی بر کیفیت و عملکرد محصولات تولید شده است.

موارد دیگری نیز برای تشخیص آجر نسوز با کیفیت تر وجود دارد که نیازمند داشتن تجربه و شناخت بالا از این محصولات می باشد.

مقدار مصرف آجر نسوز شاموتی در ساختمان سازی

مقدار مصرف آجر نسوز شاموتی در ساختمان سازی مقدار مصرف آجر نسوز شاموتی در ساختمان سازی به عوامل متعددی بستگی دارد. طراحی ساختمان و سبک اجرای نما در آن می‌تواند از عوامل مهم و تاثیر گذار در این زمینه باشد. در صورتی که طراح ساختمان تمایل به ایجاد نمایی سنتی و کلاسیک داشته باشد، می‌تواند تمام صفحه نمای خارجی ساختمان را با آجرهای شاموتی زیبا و طرح دار پوشش دهد. در این حالت میزان مصرف آجر شاموتی در ساختمان بسیار بالا خواهد بود. 

اما بسیاری از طراحان نمای ساختمان ترجیح می‌دهند این محصول را به صورت تلفیقی در نما استفاده کنند. استفاده از آجر های شاموتی رنگی تیره تر در کنار سنگ های تراورتن کرم رنگ و همچنین نماهای چوبی که در آن ها از چوب های روسی رنگ شده استفاده شده است، نمای بسیار زیبا و چشم‌ نواز ایجاد می‌کند که می‌ تواند تا سال‌ ها به عنوان یک نمای زیبا و جذاب شناخته شود.

میزان مصرف آجر های طرح دار نسوز شاموتی در نما های ساختمان و همچنین نمای بیرونی شومینه نیز تا حد زیادی مشهود است. درست است که مقدار استفاده این محصولات به اندازه آجر های ساده نیست اما وجود آن ها برای ایجاد تنوع در طرح نما لازم و ضروری به نظر می‌ رسد.

بسیاری از ساختمان هایی که از طراحی مدرن تری بهره می‌برند نیز گاه آن برای ایجاد تنوع در نمای داخلی ساختمان از آجرهای نسوز استفاده می کنند که می تواند عاملی برای افزایش زیبایی خانه های امروزی باشد.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *