مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

فروشگاه مرکزی آجر نسوز با کیفیت تبریز

آنچه در این مقاله می خوانید...

تاريخچه آجر نسوز با کیفیت در ایران باستانفرمولاسیون ساخت آجر نسوز با کیفیتاستفاده از آجر نسوز در صنعت ساختمان سازیدرجه کیفی انواع آجر نسوزكاربرد متفاوت آجر نسوز در اتاق خوابمزیت های رقابتی آجر نسوز با كيفيتفروشنده انواع آجر نسوزبا كيفيت

فروشگاه مرکزی آجر نسوز با کیفیت تبریز، ارقام مختلف این متریال ساختمانی را با قیمت های گوناگون عرضه می کند. آجر نسوز، یکی از مهم ترین مصالحی است که معمولاً در مرحله نازک کاری ساختمان، جهت تزئین نمای خارجی یا دکوراسیون داخلی استفاده می شود. این آجر، مقاومت حرارتی بالایی داشته و در شرایط مختلف آب و هوایی، پایدار می ماند.فروشگاه مرکزی آجر نسوز با کیفیت تبریز

تاريخچه آجر نسوز با کیفیت در ایران باستان

تاريخچه آجر نسوز با کیفیت در ایران باستانآجر، یکی از قدیمی ترین و در عین حال مهم ترین مصالح ساختمانی است که توسط انسان، مورد استفاده قرار گرفته است.
بالا بردن دیوار و بنای اصلی ساختمان، خیابان سازی و نما کاری از جمله مهم ترین مصارف این کالا به شمار می روند.

گفته می شود که تاریخچه پیدایش آجر نسوز و به کار بردن آن به بیش از هفت هزار سال پیش بر می گردد؛ برخی از تمدن های باستانی، علاوه بر ساختمان سازی، از این آجر به عنوان الواحی جهت ثبت و ضبط مسائل مختلف از جمله ثبت حوادث و وقایع استفاده می کردند.

در ایران باستان نیز آجر نسوز، جایگاه ویژه ای داشته و از زمان های بسیار دور مورد مصرف قرار گرفته است.
به عنوان نمونه می توان به چغازنبیل شوش اشاره کرد که پیشینه آن به ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد؛ همچنین طاق کسری یا ایوان مداین نیز متعلق به دوره ساسانی بوده و قدمت آن به ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد می رسد.

تاریخچه طولانی آجر نسوز در ایران باستان، نشان دهنده کیفیت و ماندگاری فوق العاده این محصول می باشد؛ چنان که شاهد هستیم؛ این بنا های تاریخی، پس از گذشت سال های بسیار، همچنان پا بر جا باقی مانده اند.

آجر نسوز از خاک نسوز، کانی های معدنی خاص و خاک چینی ساخته شده است؛ این مواد، مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته و در کوره هایی با دمای بسیار زیاد (که گاهی تا بیش از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد می رسد) پخته شده اند.
مقاومت حرارتی این اقلام به حدی است که برای ساخت کوره ها و عایق کاری های صنعتی نیز از آنها استفاده می شود.

یکی از مهم ترین دلایل قدمت طولانی و عمر بالای آجر نسوز با کیفیت، این است که در برابر دمای بالا و سایر عوامل محیطی مقاومت کرده و در هر شرایطی ویژگی های فیزیکی یا شیمیایی خود را از دست نمی دهند.

فرمولاسیون ساخت آجر نسوز با کیفیت

آجر نسوز را از لحاظ جنس، می توان در دسته مواد چینی و سرامیکی قرار داد. سرامیک ها، همان مواد معدنی غیر فلزی هستند که خواص ویژه ای داشته و در درجه حرارت های بالا پایدار می مانند.

به کار بردن خاک نسوز و کانی های معدنی خاص در فرمولاسیون آجر نسوز، باعث شده است که بافتی متراکم و در عین حال ظریف داشته باشد.

به طور کلی آجر نسوز، بسیار با کیفیت بوده و برای مصارف صنعتی مختلف از جمله پوشش داخلی کوره ها، پاتیل ها و عایق کاری استفاده می شود؛ مقاومت و سطح کیفی این آجر به حدی است که حتی در این شرایط نیز هیچ گونه آسیبی به بافت آن وارد نمی گردد.

لازم به ذکر است که فرمولاسیون ساخت آجر نسوز با کیفیت بالا، بسیار خاص می باشد؛ نا گفته نماند؛ که این آجر به نوبه خود انواع مختلفی داشته و در رنگ های گوناگون تولید می گردد؛ به عبارت بهتر به کار بردن مواد معدنی مختلف، باعث به وجود آمدن تنوع رنگ آجر نسوز شده و هیچ گونه ماده رنگ دهنده مصنوعی در ساختار آن وجود ندارد.

انواع آجر نسوز را می توان بر اساس فرمولاسیون و ترکیبات به کار رفته در آنها به چهار گروه کلی زیر تقسیم نمود:

 • آجر نسوز سیلیسی
 • آجر نسوز آلومینیومی
 • آجر نسوز قلیایی
 • آجر نسوز ویژه

هر کدام از اینها، ویژگی ها و توان حرارتی خاص خود را داشته و جهت مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند؛ همچنین این محصولات به نوبه خود قابل تقسیم به دسته های مختلفی هستند.
مثلاً در فرمولاسیون انواع آجر نسوز ویژه، عناصر واسطه، وجود داشته و بر همین اساس به دسته های زیر طبقه بندی شده اند:

 • آجر نسوز اکسید کروم
 • آجر نسوز اکسید کروم-کوروندوم
 • آجر نسوز زیرکونیوم

استفاده از آجر نسوز در صنعت ساختمان سازی

استفاده از آجر نسوز در صنعت ساختمان سازیمی دانیم که بخش قابل توجهی از موارد استفاده آجر نسوز به صنعت ساختمان سازی مربوط می شود.
این آجر به دلیل کاربرد زیادی که در نمای ساختمان ایفا می کند؛ گاهی اوقات با عنوان آجر نما به فروش می رسد؛ اما کاربرد ساختمانی آن به نمای خارجی، محدود نشده و دکوراسیون داخلی را نیز در بر می گیرد.

در اینجا به برخی از مهم ترین موارد استفاده آجر نسوز در صنعت ساختمان سازی اشاره می کنیم:

 • پوشش دیوار های خارجی ساختمان
 • قسمت های مختلف پذیرایی و نشیمن
 • بخش های داخلی و بیرونی شومینه
 • ساخت باربیکیو
 • دور ستون ها
 • تزئین اپن آشپزخانه
 • محیط داخلی آشپزخانه به خصوص اطراف اجاق گاز، فر، آبچکان و …

علاوه بر اینها از انواع آجر نسوز می توان برای پوشاندن سقف یا مفروش کردن کف نیز استفاده نمود.

آجر نسوز به علت استحکام و مقاومتی که در برابر عوامل مختلف محیطی از خود نشان می دهد؛ در کلیه اقلیم ها، قابل استفاده می باشد؛ اما در هر حال بهتر است؛ هنگام تهیه آن، شرایط محل زندگی را در نظر گرفته و با توجه به آن، آجر مناسب را انتخاب کرد.

به نظر می رسد که در میان انواع و اقسام متریال های ساختمانی که جهت تزئین قسمت های مختلف خانه به کار می روند؛ هنوز هم نمای آجری، جایگاه ویژه ای داشته باشد.
آجر نسوز، ظاهری بسیار شیک، گرم و طبیعی برای ساختمان به وجود می آورد. تنوع این لوازم از لحاظ طرح و رنگ، باعث افزایش کاربرد آنها در صنعت ساختمان شده است.

سوای از بحث زیبایی ساختمان، از زمان های قدیم تا کنون آجر نسوز را به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین مصالح ساختمان سازی به کار برده اند؛ چرا که در برابر گرما، سرما و شوک های حرارتی، مقاومت کرده و ماهیت خود را از دست نمی دهد.

درجه کیفی انواع آجر نسوز

درجه کیفی انواع آجر نسوز را باید بر اساس ترکیبات و فرمولاسیون آنها بررسی نمود.
در قسمت های قبل به معرفی کلی ارقام مختلف آجر نسوز و نوع مواد معدنی به کار رفته در آنها پرداختیم و گفتیم که هر کدام از آنها مشخصات و توان حرارتی خاص خود را دارند؛ نا گفته نماند که هر یک از اینها ممکن است در برابر عوامل خاصی، مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

به طور کلی در هنگام بررسی کیفیت آجرهای نسوز، باید به نوع و همچنین موارد استفاده آنها توجه کرد؛ به عنوان مثال برای ساختمان هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند؛ باید حتی الامکان آجری را برگزید که مقاومت بیشتری در این شرایط آب و هوایی داشته باشد؛ آجر گرانیتی نسوز که در دسته آجر قلیایی قرار دارد؛ از جمله نمونه های مناسب برای این مکان ها به شمار می رود.

به عنوان یک مثال بسیار خوب، جهت بررسی درجه کیفی آجر نسوز، می توان از ارقام سیلیسی نام برد که حاوی مقدار قابل توجهی خاک سیلیسی و ترکیبات سیلیسی می باشند.
این آجر ها در مقابل گازهای مختلف، مقاومت کرده و توان گرمایی فوق العاده ای از خود نشان می دهند؛ به همین علت در پوشش درونی کوره های تولید فولاد و ساخت شیشه و سرامیک استفاده می شوند.

به عنوان یک مثال دیگر از آجر نسوز زیرکونیوم، نام می بریم که از دسته آجر های ویژه نسوز می باشد؛ در ساختار این آجر از سولفات زیرکونیوم طبیعی و آلومین استفاده شده است؛ اینها باعث می شوند؛ که آجر نسوز حاصل شده، مقاومت گرمایی بسیار زیادی فراتر از سایر آجر ها داشته باشد؛ بنابراین این محصول جهت به کار بردن در کوره های مذاب، مناسب به نظر می رسد.

كاربرد متفاوت آجر نسوز در اتاق خواب

كاربرد متفاوت آجر نسوز در اتاق خوابعلاوه بر کاربرد فوق العاده آجر نسوز برای نمای خارجی و دکوراسیون داخلی پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه، از این متریال می توان جهت تزئین اتاق خواب نیز استفاده کرد.
در این راستا اگر به ترکیب رنگ آجر نسوز، توجه کرده و به درستی آن را به کار گرفت؛ جلوه بی نظیر و آرامش بخشی در اتاق به وجود می آید که می تواند به داشتن خوابی آرام و راحت نیز کمک کند.

روش های مختلفی برای به کار بردن آجر نسوز در اتاق خواب با سبکی متفاوت وجود دارد؛ اما نکته اساسی، این است که اتاق خواب، معمولاً محل استراحت، مطالعه و کارهایی از این قبیل می باشد؛ در نتیجه دکوراسیون آن باید به دور از شلوغی و به گونه ای باشد که حتی الامکان آرامش خاطر افراد را فراهم کند.

یکی از بهترین کار هایی که می توان جهت تزئین اتاق خواب با آجر نسوز، انجام داد؛ این است که تنها یکی از دیوار ها را با رنگ مناسبی از این متریال بپوشانیم؛ به این ترتیب از شلوغی بیش از حد پیشگیری شده و از طرفی نمای جالب توجهی به وجود می آید؛ به خصوص که معمولاً آجر نسوز رنگی، تونالیته های رنگی متفاوتی داشته و نمی توان تعدادی از آنها را دقیقاً به یک رنگ مشاهده کرد؛ وجود طیف های گوناگون یک رنگ در کنا یکدیگر بر زیبایی دیوار آجری افزوده و آن را بسیار گرم و طبیعی جلوه می دهد.
بهتر است؛ دیوار اصلی اتاق، برای این منظور انتخاب شود تا در نگاه اول چشم گیر بوده و توجه افراد را به سمت خود جلب کند؛ همچنین جهت ایجاد جلوه بهتر، می توان از نور پردازی مناسبی برای دیوار مورد نظر استفاده کرد.

مزیت های رقابتی آجر نسوز با كيفيت

آجر نسوز با کیفیت، مزایای رقابتی زیادی در برابر سایر متریال های ساختمانی دارد.
دوام، استحکام و مقاومت این محصول به حدی است که گاهی اوقات از آن به عنوان همه کاره بنا یاد می شود؛ چرا که زیبایی، کیفیت و طول عمر بالا را در کنار هم گرد آورده است.

همان طور که پیشتر نیز بیان شد؛ مهم ترین مزیت آجر نسوز نسبت به آجر معمولی و سایر اقلام مشابه، مقاومت بالای آن در برابر گرمای زیاد می باشد؛ اما مزایای رقابتی آجر نسوز به این ویژگی محدود نشده و بسیار گسترده است.

در اینجا به ذکر مهم ترین مشخصات و مزایای آجر نسوز با کیفیت می پردازیم:

 • مقاومت در برابر هوای گرم و سرد و عایق کاری ساختمان
 • مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی
 • سبک وزن بودن آجر نسوز 
 • قابلیت ملات پذیری بسیار خوب، قدرت جذب بالا و نصب آسان
 • تنوع طرح، رنگ و ثبات رنگ
 • عدم شوره زدگی
 • مقاومت فشاری بالا

شرح دادن در مورد همه موارد بالا، اندکی وقت گیر است؛ در ادامه تنها برخی از آنها را توضیح می دهیم.

آجر نسوز نه تنها در برابر دمای بالا مقاوم است؛ بلکه در اقلیم های سردسیر نیز پایدار مانده و حتی در برابر عواملی مثل یخ زدگی و باران اسیدی نیز مقاومت می کند.
سبک بودن آجر، باعث می شود که نصب آن راحت بوده و نیاز به اسکوب یا نگهدارنده خاصی نداشته باشد؛ همچنین قدرت ملات پذیری آجر نسوز، کار اجرای آن را آسان تر نموده است.
شایان ذکر است که آجر نسوز، آب ملات خود را پس نداده و این ویژگی به نوبه خود بر طول عمر آن می افزاید.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد مزیت های آجر نسوز، این است که تنوع رنگی این اقلام، حاصل ترکیب مواد معدنی و طبیعی می باشد؛ به عبارت دیگر برای رنگ دهی به آنها هیچ گونه رنگ مصنوعی به کار نرفته است؛ به همین دلیل است که رنگ آنها تا سال های سال در برابر عوامل مختلف محیطی، بدون تغییر باقی می ماند.
البته میزان حرارت دهی آنها در کوره نیز بسیار مهم بوده و نقش غیر قابل انکاری بر رنگ آجر نسوز خواهد داشت.

فروشنده انواع آجر نسوزبا كيفيت

فروشنده انواع آجر نسوزبا كيفيتفروشگاه آجر نسوز با کیفیت، اقسام گوناگون این محصول را با تنوع بالایی ارائه می دهد؛ این تنوع را از جنبه های مختلف می توان بررسی کرده و بر اساس آنها آجر را طبقه بندی نمود.
در ادامه به برخی از مهم ترین زمینه های تفاوت انواع آجر نسوز، می پردازیم:

 • نوع آجر از لحاظ ترکیبات به کار رفته و درصد آنها
 • مدت زمان حرارت دادن آجر در کوره و دمای آن
 • طرح، مدل و شکل ظاهری آجر نسوز
 • رنگ آجر نسوز و طیف های رنگی آن
 • ابعاد آجر نسوز، قطر و ضخامت آجر
 • میزان مقاومت آجر در برابر گرما و عوامل دیگر
 • مصارف اصلی و کاربرد های آجر نسوز

همه موارد ذکر شده در بالا به علاوه فاکتور هایی مثل محل ساخت، روش تولید و برند محصول می توانند؛ بر قیمت نهایی فروش تاثیر بگذارند.

فروشنده انواع مختلف آجر نسوز، بیش از هر چیز به کیفیت آجر توجه کرده و مشتریان خود را در این خصوص آگاه می کند؛ زیرا همان گونه که قبلاً هم اشاره شد؛ برای مصارف مختلف و شرایط گوناگون، آجر های متنوعی طراحی و تولید شده اند.
مثلاً آجر گرانیتی نسوز به خاطر داشتن گرانیت، مقاومت بیشتری در برابر خوردگی از خود نشان می دهد؛ به طوری که در مقابل سرباره و مواد مذاب صنعتی نیز دوام می آورد.
همچنین برخی از آجر های نسوز، ضریب انبساطی پایین تری داشته و در برابر عواملی که باعث انقباض یا انبساط آنها می شوند؛ مقاومت بالا تری دارند.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *