مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

فروشگاه انواع آجر نسوز استاندارد در کشور

آنچه در این مقاله می خوانید...

راه حل های تولید آجر نسوزخواص انواع آجر نسوزرموز پخت آجر نسوزفروشگاه آجر نسوز رنگیوزن اقسام آجر نسوز استانداردتهیه‌کنندگان آجر نسوز صنعتیزمان مهیا کردن آجر نسوز

کارخانه های تولید آجر نسوز جهت فروش محصولات خود، با یکسری شرکت های پخش و یا فروشگاه های توزیع و فروش آجرهای نسوز، قرارداد فروش منعقد می نمایند. این فروشگاه ها تحت عنوان نمایندگی مجاز آن کارخانه فعالیت می کنند. بسیاری از خریداران عمده و یا جزئی نیز برای تهیه انواع آجر نسوز به این فروشگاه ها مراجعه می کنند و اقدام به تهیه این آجرها می کنند. در زمان خرید می بایست اطلاعات کافی نسبت به این محصول داشته باشیم.    

فروشگاه انواع آجر نسوز استاندارد در کشور

راه حل های تولید آجر نسوز

راه حل های تولید آجر نسوز

آجرهای نسوز به دلیل مواد اولیه از تنوع بالایی برخوردار می باشند. بنابراین با توجه به کاربردی که این آجرها دارند در زمان تولید از مواد متناسب با آن استفاده می کنند. شکل و ظاهر این آجرها نیز بر اساس استفاده ای که از این آجرها می شود، در قالبهای خشت زنی شکل داده می شود.

آجرهایی که در صنایع از آنها استفاده می شود به اشکال حجمی و ضخامت زیاد تولید می گردد. انواع آجرهای نسوز بر حسب مواد اولیه ای که ساخته می شود عبارتند از:

آجر آلومینی، آجر سیلیسی، آجر نیمه سیلیسی، آجرمنیزی، آجر شاموتی، آجر دولومیتی، آجر فورس تریتی، آجر کرم منیزی. که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم. آجر آلومینی: یکی از رایج ترین مصالح تهیه نسوز اکسید آلومینیم و اکسید سیلیس می باشد. هرچه اکسید آلومینیوم بیشتر باشد، نقطه ذوب هم بالاتر میرود. اگر مقدار اکسید آلومینیوم بیش از ۸۰ درصد و مقدار اکسید سیلیس حدود ۲۰ درصد باشد، نسوز حاصل تا ۲۰۵۰ درجه حرارت را تحمل می کند. اگر مقدار اکسید آلومینیوم حدود ۵۰ درصد باشد، نسوز به دست آمده مناسب و مقاوم در برابر پوسته پوسته شدن است. این نوع نسوز را برای کوره سیمان پزی و کوره ذوب شیشه مصرف می کنند. آجر نسوز سیلیسی: با مقدار ۹۷ درصد سیلیس ساخته می شود. ایراد و اشکال عمده این نوع نسوز عدم چسبندگی دانه ها به یکدیگر است و برای رفع این ایراد باید از چسب استفاده نمود. اگر در دانه بندی این نوع آجرها دقت ننمایند، تخلخل تا ۳۵ درصد حجم آجر هم می رسد.، که برای تحمل بار کوره نا مناسب است.

از آجر سیلیسی برای فولاد سازی به روش اسیدی و کوره ذوب مس استفاده می کنند. آجر نسوز نیمه سیلیسی: این نوع آجرهای نسوز ۸۰ درصد سیلیس دارند. نقطه ذوب و مقاومت آن در مقابل بار کوره کمتر از آجر سیلیسی است. ولی ثبات حجمی بیشتری داشته و دیرتر پوسته پوسته می شود. آجر منیزی: برای کوره های محیط قلیایی مناسب بوده و می تواند تا ۱۶۰۰ درجه حرارت را تحمل نماید. نقطه ضعف این نوع آجرهای نسوز تغییر حجم در برابر حرارت و پوسته پوسته شدن است. راه حل این مشکل آسیاب کردن مجدد و دوباره پختن آن است. با افزودن ۵ تا ۱۵ درصد کرومیت به مواد این نسوز، مقاومت در برابر شوک حرارتی را بالا می برند. آجر شاموتی: این نوع نسوز ۱۰ تا ۴۵ درصد اکسید آلومینیوم و ۵۰ تا ۸۰ درصد اکسید سیلیس دارد. آجر دولومتی: این نسوز قلیایی از اکسید منگنز و اکسید کلسیم به دست می آید. آجر فورس تریتی: این نسوز قلیلیی از اکسید سیلیس و اکسید منگنز تشکیل شده و نقطه ذوب بالاتری دارد. این نوع نسوزها می تواند حرارت ۱۹۰۰درجه را تحمل کند. آجر کرم منیزی: از کرم و منیزیم با درصد های اختلاط ۳۰ و ۷۰ درصد تشکیل می شود. کاربرد آین نسوزها در صنایع فولاد سازی است.  

خواص انواع آجر نسوز

آجرهای نسوز دارای خواص زیادی می باشند. اما مهمترین خاصیت این گونه آجرها مقاومت بالای آنها در مقابل گرما و حرارت است.

طبق استاندارد ایران، به ماده ای نسوز گویند که می تواند حرارت ۱۴۵۰ درجه را تحمل کند. البته این عدد و استاندارد در کشوری مثل آلمان ۱۵۰۰ درجه است. بنابراین خاصیت عمده نسوزها تحمل حرارت ۱۵۸۰ درجه است. در کنار این خصلت مهم نسوزها، خاصیت مقاومت در برابر ضربه و فرسایش نیز قابل ملاحظه است.

در بسیاری از جاها مانند داخل بعضی از کوره ها، ضروری است علاوه بر خاصیت تحمل حرارت، خاصیت تحمل در برابر ضربه و فرسایش نیز بالا باشد. آجرهای نسوزی که از آنها به عنوان کفسازی نیز استفاده می شود باید در مقابل ضربه و سایش مقاومت داشته باشند. چرا که کف محیط های مفروش به این آجرها در معرض عبور و مرور افراد بوده و استعداد سایش بالایی دارند بنابراین باید در این خصوص مقاومت بالایی داشته باشند. تهیه کننده آجر نسوز باید اطلاعات مصرف این آجرها را داشته باشد.

خاصیت دیگر این آجرها توپر بودن آنهاست. توپر بودن آجر باعث می گردد تا آجر در مقابل نفوذ آب و یخبندان مقاوم باشد. همچنین این آجرها در مقابل عوامل جوی و محیطی مقاومت خوبی دارند و از دوام و پایداری بالایی برخوردار هستند. ضریب انتقال حرارتی این آجرها بسیار پایین می باشد در نتیجه گرما و سرمای کمی را از خود عبور می دهند و این خود عامل مهمی برای نماسازی با این آجرهاست زیرا اتلاف انرژی کمی در ساختمان صورت می گیرد.

عامل و خصوصیت مهم دیگر این آجرها مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن این آجرهاست. تنوع رنگی این آجرها زیاد است و از ثبات رنگی بالایی نیز برخوردارند که اینها از عوامل گرایش به نماسازی ساختمانها با این آجرهاست زیرا به دلیل متنوع بودن در رنگ، زیبایی خاصی به ساختمان می بخشد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.    

رموز پخت آجر نسوز

رموز پخت آجر نسوز

برای تهیه آجر ابتدا باید خشت را آماده نمود. در گذشته خشت را در قالبهای چوبی می ساختند. برای تهیه خشت لازم است تا خاک رس را عمل آوری نماییم. عمل آوری خاک به این معناست که خاک را عاری از ناخالصی کنیم.

سیلوی ذخیره خاک برخلاف سایر سیلوها فاقد وسایل جانبی مانند سیلوی سیمان است. یعنی اگر سرپوشیده باشد کافی است. با اضافه کردن ۲۰ درصد آب به خاک رس، آنرا تبدیل به گل می کنیم. آب نباید با خاک رس ترکیب شیمیایی دهد. در روش سنتی گل را ۳ تا ۴ روز به حال خود رها می کنند تا کاملا خاک با آب مخلوط شود. آب زیاد در گل پس از خشک شدن، خشت را پوک و کم مقاومت می کند. قالب زنی قدیمی با وسایل چوبی بوده و خشت بر اساس لغزندگی دانه ها شکل می گرفت. قالب زنی جدید در کارخانه با پرس صورت می گیرد. در این امر از خاصیت لغزندگی دانه ها استفاده نمی شود، بلکه فشار عامل شکل گیری است. آب گل در این نوع قالب زنی ۸ درصد است که دیگر نیازی به خشک شدن نیست.

هرچه هوا در خشت کمتر باشد، دانه های ریز فضای بین دانه های درشت را پر کرده و جسمی توپر با وزن مخصوص بالا حاصل می شود که نتیجه آن آجری باربر و مقاوم است. برای پخت آجرهای نسوز نیز ابتدا باید مواد اولیه که از کانی های معدنی و مواد نسوز است را می بایست الک و آسیاب نماییم. پس از آسیاب نمودن مواد اولیه برای کلسینه شدن در کوره هایی با دمای مشخص حرارت می دهند. سپس این مواد را در حوضچه هایی با شاموت مخلوط می کنند و به آن محلول چسب را اضافه می کنند. بعد از اتمام این مراحل، مواد به دست آمده را در سیلوهایی ذخیره می کنند تا برای خشت زنی مهیا شوند. در این مرحله خشت ها تحت فشار۴۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم قرار می گیرند. بعد از آن در کوره های مخصوص مراحل پختن خشت را انجام می دهند تا خشت ها تبدیل به آجرهای نسوز گردند.

مراحل فوق در بسیاری از کارخانه ها به صورت مکانیزه و با استفاده از دستگاههای مدرن و پیشرفته انجام می شود. پس از اتمام مرحله پخت و خنک شدن کوره و آجر، اقدام به بسته بندی آجرها می نمایند. بنابراین روند تهیه نسوز شامل این مراحل است: دانه بندی نسوز، آماده سازی مواد، شکل دادن نسوز در قالب و تحت فشار، خشک کردن نسوز، پختن نسوز در حرارت ۱۲۵۰ تا ۱۹۰۰ درجه. البته پخت بعضی از نسوزها در حرارت ۲۵۰۰ درجه صورت می گیرد.     

فروشگاه آجر نسوز رنگی

با توجه به گسترش استفاده از آجرهای نسوز در صنعت ساختمان سازی کشورمان و لزوم دسترسی آسان خریداران به این آجرها، فروشگاههایی برای عرضه آن در اکثر شهرها فعالیت می نمایند. در این فروشگاهها، محصولات تولیدی داخلی و خارجی شامل انواع آجرهای نسوز ساده و رنگی به فروش می رسد.

آجرهای نسوز از تنوع ابعادی و رنگ بالایی برخوردار هستند. همین تنوع در گونه و ساخت باعث گرایش و تمایل بسیاری از دست اندرکاران ساختمان به این نوع از آجرها شده است. در زمان خرید این محصول باید دقت نمود تا از کیفیت و ثبات رنگ اطمینان حاصل نماییم. علاوه بر آنکه مواد اولیه تاثیر بررنگ این آجرها دارند، مدت زمان و حرارت پخت نیز تاثیر فراوانی بر رنگ آنها دارد. رنگ متنوع این آجرها تاثیر زیادی بر زیبایی کار انجام شده دارد.

فروشگاه آجر نسوز که به صورت تخصصی فروش این محصول را انجام می دهد برای خریداران خواص  آجر نسوز استاندارد را بیان می نمایند. در پروژه های بزرگ که مجهز به دفاتر فنی و مهندسین مشاور می باشند مشخصات آجرهای نسوز مورد نیازشان در جداول خاصی تعیین گردیده است که پیمانکار می بایست دقیقا عین همان آجر نسوز را خریداری نماید. البته معمولا کارفرمایان اسامی کارخانه های تولیدی خوشنام و به نوعی برند را در جدول نوع مصالح ذکر می نمایند.

اما امروزه کارخانه های با کیفیت زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که گاها زیر نام تولید کنندگان معروف گم شده اند که ضروری است به جای پرداختن به نامهای معروف، از مصالح با کیفیت نام برده شود تا بازار رقابتی شده و از انحصار عده ای خارج شود. چنانچه نسبت به این مصالح از اطلاعات کافی برخوردار نیستیم باید از کارشناسان و متخصصین این رشته نسبت به بالا بردن آگاهی خود تلاش کنیم. اگرچه بعضا بسیاری از فروشندگان در محل فروش این محصول، از کارشناسان فروش استفاده می کنند که کار آنان بالا بردن دانش فنی خریداران نسبت به مشخصات و موارد استفاده این آجرهای نسوز است.  

وزن اقسام آجر نسوز استاندارد

وزن اقسام آجر نسوز استاندارد

آجرها نیز به مانند سایر مواد و مصالح از وزن مخصوص یا چگالی برخوردار هستند. وزن مخصوص بعضی از انواع آجر به این شرح می باشد: آجر توپر پخته رسی معمولی یا فشاری، ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب. آجر سوراخدار پخته رسی یا آجر سفال، ۱۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، وزن آجر نسوز، ۱۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب، آجر ضد اسید. ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب.

البته آجرهایی که برای پارتیشن بندی و جداسازی فضاها به کار می روند باید از وزن سبک تری برخوردار باشند تا وزن کلی سازه تقلیل یابد. اما آجرهایی که برای باربری و تحمل بار به کار می روند باید از تراکم بالاتری برخوردار باشند و به همین دلیل از چگالی و وزن بیشتری نیز برخوردار خواهند بود. آجرهای مهندسی جزو گروه آجرهای سبک به شمار می روند. آجرهای نسوزی که برای نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند دارای ابعاد باریک تری می باشند تا وزن نهایی سازه کمتر شود. 

تهیه‌کنندگان آجر نسوز صنعتی

تهیه کنندگان آجرهای نسوز صنعتی عموما پروژه های صنعتی می باشند. این آجرها در کوره های ذوب فلزات، کوره های سیمان پزی، کوره های شیشه و کوره های زباله سوز بیمارستانها مورد استفاده قرار می گیرد.

۷۰ درصد نسوزهای تولید شده در صنعت ذوب و تهیه فلزات مصرف می شود. آجر نسوزی که در این نوع کوره ها به کار می رود باید در مقابل حرارت های بالا و سایش از مقاومت بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال نسوز مورد استفاده در کوره های سیمان پزی حرارت ۲۰۰۰ درجه را می بایست تحمل نماید. از دیگر خصوصیات نسوزهای صنعتی، عدم شرکت آنها در فعل و انفعالات شیمیایی است. انقباض و انبساط این آجرها باید متناسب با همان حرارت ها باشد چرا که در غیر این صورت باعث شکستن آجر نسوز و یا خود کوره می گردد.   

زمان مهیا کردن آجر نسوز

زمان مهیا کردن آجر نسوز

زمان مهیا کردن آجر نسوز بستگی به مصرف کننده آن دارد. در پروژه های ساختمانی و اگر در نماسازی استفاده شود بایستی قبل از اجرای نما این آجرها را تهیه نمود.

در زمان تهیه کردن این آجرها باید در نظر داشت تا محل دپو و قرارگیری آنها جایی مناسب باشد تا آسیب و صدمه ای نبیند. در پروژه های صنعتی نیز باید قبل از اجرای کار نسبت به مهیا نمودن آجر نسوز اقدام نمود. اگر چنانچه آجر نسوز صنعتی از شکل و فرم خاصی برخوردار باشد ضروری است قبلا با کارخانه تولیدی آن در این خصوص مذاکره نمود تا نسبت به تولید و تهیه قالب آن اقدام نماید و بتواند در زمان تعیین شده آجر نسوز مذکور را تحویل دهد.   

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *