مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

صادر کنندگان آجر نسوز دولومیتی در یزد

آنچه در این مقاله می خوانید...

باورهای منفی درباره آجر نسوز دولومیتیجزییات تشکیل دهنده آجر نسوز دولومیتیمتداول ترین سایز آجر نسوز دولومیتی ساختمانوزن مخصوص آجر نسوز دولومیتیصادرکنندگان آجر نسوز دولومیتیانواع آجر نسوز دولومیتی دارای نفوذ ناپذیری بالااهمیت کیفیت آجر نسوز دولومیتی در صنعت ساختمان

آجر نسوز دولومیتی یکی از با کیفیت ترین نمونه های آجر نسوز موجود در جهان است. مقدار مقاومت این محصول در برابر حرارت نسبت به آجر های نسوز معمولی بسیار بالا تر است و به همین دلیل این محصول بیشتر در بخش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید با کیفیت ترین نمونه های آجر دولومیتی با قیمت مناسب باید با ویژگی های ساختاری و برخی از مشخصات این محصول آشنایی داشته باشید که در ادامه به آن می پردازیم.

صادر کنندگان آجر نسوز دولومیتی در یزد

باورهای منفی درباره آجر نسوز دولومیتی

باورهای منفی درباره آجر نسوز دولومیتیبرخی از افراد تصور می کنند که در صورت استفاده از نمونه های با کیفیت آجر نسوز دولومیتی به عنوان نمای ساختمان می توانند نمایی را تولید کنند که نسبت به آجرهای نسوز معمولی عمر و کارایی بیشتری داشته باشد. گفتنی است که آجرهای نسوز عادی که به عنوان نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، از لحاظ کیفیت و ماندگاری دارای امتیاز بسیار بالایی هستند. به همین دلیل ضرورتی برای استفاده از آجر دولومیتی نسوز به عنوان نمای ساختمان وجود ندارد.

آجر های مورد استفاده در صنعت ساختمان صرفاً اگر در شومینه ها و یا دودکش های منازل مورد استفاده قرار بگیرند، در معرض حرارت بالا هستند و در غیر این صورت نیازی به آجر هایی با مقاومت حرارتی بالا تر وجود ندارد.

همچنین بسیاری از افراد تصور می کنند که به دلیل مقاومت بالای این آجر ها در برابر عوامل فرسایشی و همچنین رطوبت و حرارت، نیازی به مراقبت از آن ها وجود ندارد و این محصولات می‌ توانند در هرگونه شرایط فیزیکی و شیمیایی حالت و ساختار خود را حفظ کنند. این یک باور غلط است. آجرهای نسوز در برابر مواد خورنده شیمیایی بسیار حساس اند و نیاز دارند تا هر چند وقت یکبار سطح شان با استفاده از آب و یا مواد شوینده بسیار رقیق شستشو داده شود. در غیر این صورت پس از گذر مدت زمان نه چندان زیاد حالت طبیعی خود را از دست داده و دچار خوردگی می شوند.

جزییات تشکیل دهنده آجر نسوز دولومیتی

آجر های نسوز دولومیتی نسبت به آجر های معمولی دارای تفاوت هایی در ساختار هستند. میزان تخلخل موجود در آجر های دولومیتی نسبت به آجر های معمولی اندکی پایین تر است اما این عامل باعث نشده است تا قابلیت عایق بودن این آجر ها کاهش پیدا کند. حضور دولومیت در کنار مواد اولیه دیگر سازنده آجرهای نسوز باعث می‌ شود تا پیوند های برقرار شده بین مولکول های سازنده گل نسوز پس از قرار گرفتن در کوره بسیار محکم تر باشند. به همین دلیل این محصولات می‌ توانند درجه حرارت بسیار بالا تری را تحمل کنند.

ماده اصلی تشکیل دهنده آجر های نسوز مختلف، سیلیکا یا همان اکسید سیلیسیوم است که فرمول شیمیایی آن به صورت SiO2 می باشد. معادن استخراج مواد آجر نسوز بسیاری در کشور ما وجود دارند و به همین دلیل می توان این محصولات را با قیمت بسیار پایین تولید کرد. در صورتیکه خاک آجر نسوز مورد نظر از لحاظ مقدار مواد اولیه سازنده دارای اهمیت، رنگ می باشد نیازی به افزودن مکمل های دیگر به آن وجود ندارد. البته در آجرهای نسوز دولومیتی باید دولومیت به صورت پودری قبل از تولید گل، به خاک اضافه شود. ساختار دولومیت به گونه ای است که در معرض هوا دچار رخ داد واکنش های شیمیایی می شود. به همین دلیل این محصولات را پس از خریداری باید در جایی که به دور از جریان هوا باشد نگه داری کرد.

برترین نمونه های آجر نسوز صنعتی که بیشتر در صنایع فولاد سازی و به عنوان پاتیل ذوب فلزات از آن ها استفاده می شود، تا چند سال اخیر مربوط به آجر نسوز منیزیتی بود. اما به دلیل اینکه منیزیت قیمت بسیار بالایی دارد و فرآوری منیزیت غنی شده در داخل کشور نیز باعث ایجاد هزینه های زیادی می شود، تولید کنندگان آجر نسوز صنعتی به فکر ماده دیگری که بتواند به مانند منیزیت خواص آجر های نسوز را بهبود ببخشند افتادند و در نهایت توانستند به دولومیت دست یابند.

دولومیت در داخل ایران به مقدار فراوان وجود دارد و قیمت آن در مقایسه با منیزیت فوق‌ العاده پایین تر است. تولید کنندگان آجر دولومیتی مخصوص برای کاربرد های صنعتی نمونه هایی از این محصول را تولید کرده‌ اند که از لحاظ تحمل درجه حرارت های بالا تا حدود ۳۰۰ درجه نسبت به بهترین آجر منیزیتی مقاوم تر است. 

در ساختار داخلی این آجر ها علاوه بر سیلیکا و دولومیت یک ماده مهم دیگر نیز وجود دارد که می تواند نقش بسیار مهمی در کیفیت انواع آجر نسوز ایفا کند. نام این ماده کاربردی آلومینا است که در واقع همان اکسید آلومینیوم می باشد. اکسید آلومینیوم با فرمول شیمیایی Al2O3 شناخته می شود و یکی از مهم ترین مواد اولیه ای است که باید در ساختار این آجر ها وجود داشته باشد.

متداول ترین سایز آجر نسوز دولومیتی ساختمان

متداول ترین سایز آجر نسوز دولومیتی ساختماننمونه های مختلف اجر دولومیتی با توجه به کاربرد شان دارای سایز و ابعاد مختلفی هستند. مدلهای عمومی این آجرها که در شومینه ساختمان ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند در ابعاد و اشکالی تولید می شوند که، از لحاظ ظاهری با آجرهای معمولی تفاوتی ندارند و می توان آنها را در نمونه های با ضخامت ۵ سانتی متری ۳ سانتی متری خریداری کرد. 

برخی از تولید کنندگان آجر دولومیتی که این محصول را به منظور قرار گرفتن در دود کش شومینه ها یا دود کش بخاری های بزرگ تولید کرده اند، آن ها را در ابعاد بزرگ تر و با وزنه های بیشتر طراحی کرده اند تا نصب آن ها بسیار آسان‌ تر باشد و استاد کار نصب آجر بتواند پروژه را در مدت زمان کمتری تکمیل کند. آجر نسوز ساختمان توسط کارخانه های مختلفی تولید می شود و هر کدام از این کارخانه ها با توجه به سلیقه و درخواست مشتریان شان می‌ توانند این محصولات را در ابعاد و اندازه های مختلفی به تولید برسانند.

به دلیل این که این محصولات برای استفاده در درجه حرارت های بالا طراحی شده اند، تولید کنندگان آن ترجیح می دهند تا آن ها را در نمونه های کوچکتر از ۵ سانتی متر تولید نکنند. به همین دلیل به عنوان کوچک ترین نمونه های دولومیتی آجر نسوز می توان از آجر ۵ سانتی دولومیتی یاد کرد.

سایز آجر دولومیتی به راحتی قابل تغییر است. تولید کنندگان این محصولات که آن ها را با استفاده از گل مخصوص آجر نسوز شکل می دهند، می‌توانند به سادگی و با استفاده از دستگاه های پرس مختلف نمونه های ساده و یا طرح دار این محصولات را به تولید برسانند.

وزن مخصوص آجر نسوز دولومیتی

مدل های دولومیتی این آجر ها از لحاظ وزنی نسبت به نمونه های ساده اندکی سنگین تر می باشند. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد این آجر ها دارای تخلخل های کمتری نسبت به آجر نسوز معمولی هستند که همین عامل به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار در وزن بالا تر اجر دولومیتی نسبت به آجر معمولی شناخته می شود.

علاوه بر این، نکته مهم دیگری که در افزایش وزن آجر نسوز تأثیر گذار بوده است استفاده از زنجیره های مولکولی طویل دولومیت در این محصولات می باشد. دولومیت به خودی خود دارای وزن بالایی است و به هنگام افزوده شدن به مواد اولیه سازنده این آجر ها باعث می شود وزن مخصوص آن ها نسبت به نمونه های ساده بالا تر باشد.

وزن مخصوص یا همان دانسیته را می توان به صورت کسری از جرم جسم بر حجم آن محاسبه کرد. 

صادرکنندگان آجر نسوز دولومیتی

صادرکنندگان آجر نسوز دولومیتیبه دلیل وجود معادن بسیار تولید مواد اولیه آجر نسوز در ایران، این کشور به عنوان یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان این محصول در جهان شناخته می شود. همچنین باید عنوان کرد که به دلیل وجود مقادیر بالای دولومیت در کشور ایران، تهیه آن برای تولید کنندگان این محصول بسیار آسان بوده و با هزینه پایین انجام می شود. صادر کنندگان آجر نسوز دولومیتی ایرانی در سال های اخیر به دنبال روشی برای غنی سازی بهتر مواد حاوی منیزیم هستند تا بتوانند این محصول را نیز در کنار اجر دولومیتی به مقدار کافی در کشور تولید کنند و در صورت امکان آن را به سایر کشورها نیز صادر نمایند.

تولید کنندگان این محصولات برای خریداران عمده آن شرایط ویژه‌ای را تدارک دیده اند تا بازرگانانی که علاقه به سرمایه گذاری در این حوزه دارند، بتوانند به سادگی این محصولات را به صورت عمده خریداری کرده و با قیمت بسیار خوب به فروش برسانند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکان خرید و فروش اینترنتی این محصولات بسیاری از خریداران آن می توانند از طریق همین درگاه اینترنتی به بزرگ ترین فروشندگان این محصول دسترسی داشته باشند. در صورتی که تجربه کافی در زمینه خرید آجر دولومیتی را نداشته باشید، به شما توصیه می‌ کنیم تا با کارشناسان با تجربه و خبره ما ارتباط برقرار کرده و از تجربیات ایشان در زمینه خرید بهترین نوع آجر های ایرانی با قیمت استثنایی بهره مند شوید. خرید و فروش عمده این محصولات هم اکنون به صورت اینترنتی انجام می شود و بسیاری از خریداران آن ترجیح می دهند تا سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنند.

انواع آجر نسوز دولومیتی دارای نفوذ ناپذیری بالا

همان طور که اشاره شد آجر های دولومیتی در نمونه های نسوز دارای تخلخل های بسیار کمتری نسبت به آجر های معمولی هستند. علاوه بر اینکه تعداد تخلخل ها در این آجر ها پایین است، حجم آن ها نیز نسبت به حجم تخلخل هایی که در آجر نسوز عادی وجود دارد کمتر می باشد. 

وجود تخلخل های کمتر در ساختار مدل های دولومیتی آجر نسوز، باعث می شود این محصولات نسبت به نمونه های عادی بسیار نفوذ ناپذیر تر باشند. در آجرهای نسوز معمولی، خاصیت عایق بودن و مقاومت حرارتی بالای این محصولات علاوه بر اینکه به پیوندهای مستحکم ایجاد شده در ساختار کلی آجر بستگی دارد، به تخلخل های آن نیز وابسته است.

انرژی گرمایی به هنگام انتقال در ساختار درونی آجر های معمولی هنگامی که به تخلخل می‌ رسد مجبور به تغییر مسیر می‌ شود تا بتواند به صورت همرفتی انتقال پیدا کند. در غیر این صورت مجبور می شود با گرم کردن مولکول های موجود در اطراف تخلخل، برای انتقال به آن سوی فضای خالی تخلخل ها به صورت تابشی عمل کند. به همین دلیل بخش زیادی از انرژی خود را از دست می دهد و داخل ساختار آجر از بین می رود.

اما در مدل های دولومیتی نحوه مقاومت در برابر انرژی گرمایی با نمونه‌ های عادی متفاوت است. آجر های دولومیتی با استفاده از پیوند های کووالانسی بسیار مستحکم در تعداد بالا تر نسبت به آجر های معمولی، ساختار بسیار غیر قابل نفوذی دارند که در نوع خود بسیار جالب است.

اهمیت کیفیت آجر نسوز دولومیتی در صنعت ساختمان

اهمیت کیفیت آجر نسوز  دولومیتی در صنعت ساختمانکیفیت آجر نسوز دولومیتی در صنعت ساختمان از دو بابت بسیار حائز اهمیت است. نمونه هایی از آجر دولومیتی که به صورت مستقیم در ساختمان ها استفاده می شوند، به منظور پوشش دیواره داخلی شومینه ها و همچنین پوشش دیواره داخلی دودکش آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که از آجر های باکیفیت در چنین مکان هایی استفاده شود طبیعتاً کیفیت پروژه اجرا شده نیز بالا تر بوده و می توان با خیال راحت در طول سالیان دراز از این محصولات استفاده کرد.

اما نکته پنهانی که در مورد کیفیت آجر های دولومیتی وجود دارد به کاربرد صنعتی آن ها باز می گردد. همان طور که اشاره شد این آجر ها در سال‌های اخیر به عنوان جایگزین آجر نسوز منیزیتی در صنایع تولید فولاد و آهن مورد استفاده قرار می گیرند. پاتیل هایی که مواد مذاب درون آن ها ریخته می شود معمولاً از این آجر ها ساخته می شوند.

در شرکت های صنعتی بزرگ که به عنوان بزرگ ترین کارخانه های فولاد سازی شناخته می شوند، پاتیل های ذوب فولاد معمولا به صورت عمده از کارخانه های تولید کننده این محصولات خریداری می شوند. به دلیل این که این محصولات در معرض برخورد با مذاب فلزات قرار دارند، طبیعتاً پس از مدتی حالت و کیفیت خود را از دست می‌دهند و دیگر مناسب استفاده به عنوان قالب فلزات ذوب شده نمی باشند.

این محصولات را می‌ توان بر اساس کیفیت ساختشان در دفعات محدود در چنین کارخانه‌ هایی استفاده کرد. نمونه های باکیفیت تر آجرهای دولومیتی نسوز می توانند تا ۵۰۰ بار مورد استفاده قرار بگیرند و پس از اینکه این تعداد از قالب گیری را انجام دادند، معمولاً در سطح خود دچار خوردگی هایی می شوند که باعث می شود کیفیت ساخت فولاد و یا تیرآهن تحت تاثیر قرار گیرد و پایین تر بیاید.

محصولات تولید شده توسط کارخانه های فولاد سازی به صورت مستقیم در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل می‌توان گفت که کیفیت آجر دولومیتی از این لحاظ نیز در صنعت ساختمان تاثیر گذار است و این عامل به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار پنهان نمونه های دولومیتی آجر نسوز، در صنعت ساختمان شناخته می شود.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *