مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

صادرکنندگان برتر آجر نسوز گرافیتی

آنچه در این مقاله می خوانید...

آجر نسوز گرافیتی به رنگ طبیعتسهولت کار با آجر نسوز گرافیتیآجر نسوز گرافیتی دارای فناوری نانوصادر کننده آجر نسوز گرافیتیشکل دلخواه آجر نسوز گرافیتیمراحل پخت انواع آجر نسوز گرافیتیکاربرد آجر نسوز گرافیتی

صادرکنندگان برتر آجر نسوز گرافیتی یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی را عرضه می کنند. البته این آجرها، کاربردهای گسترده ای در صنعت دارند که تزئین نمای بیرونی ساختمان یکی از آنهاست. آجر نسوز گرافیتی، نسبت به آجرهای معمول ساختمانی بافت متراکم و مقاوت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. همچنین وجود گرافیت در آن باعث می شود که در برابر خوردگی نیز مقاومت بی نظیری داشته باشد.صادرکنندگان برتر آجر نسوز گرافیتی

آجر نسوز گرافیتی به رنگ طبیعت

آجر نسوز گرافیتی به رنگ طبیعتآجرها، مصالح ساختمانی شناخته شده ای هستند که به اشکال گوناگون به کار گرفته می شوند؛ اما به نظر می رسد که آجرهای نسوز، ویژگی ها و قابلیت های بیشتری نسبت به آجرهای سفالی معمولی داشته باشند. برای پی بردن به این ویژگی ها باید تا حدودی با مواد اولیه و مراحل تولید این مصالح آشنا شد.

پیش از هر چیز باید بیان کرد که آجر نسوز، نوعی آجر است که از خاک نسوز یا خاک های چینی و سرامیکی تولید شده است. از این رو ساختار ظریف و متراکمی دارد. خاک نسوز را می توان نوعی خاک رس خاص دانست که در معادن ایران یافت می شود. البته سوای از خاص بودن مواد اولیه، نحوه تولید این آجرها نیز متفاوت است.

نکته شایان ذکر این است که آجر نسوز از لحاظ ساختار و ترکیبات به کار رفته بسیار متنوع می باشد. به عنوان مثال می توان از آجر نسوز منیزیتی گرانیتی نام برد که در دسته آجرهای نسوز ویژه قرار می گیرد. وجود گرافیت در این آجر باعث می شود که در شرایط مختلف، مقاومت بالاتری از خود نشان دهد.

یکی از مهم ترین کاربردهای آجر نسوز به کارگیری آن در نمای ساختمان است. در نتیجه رنگ و شکل ظاهری آن مهم می باشد.
لازم به ذکر است که رنگ آجر نسوز گرافیتی به مراتب متنوع تر از آجرهای معمولی است؛ البته قرمز و نارنجی رایج ترین رنگ های این محصول به شمار می روند؛ اما به طور کلی انواع آجر نسوز را می توان در طیف رنگی گسترده ای (از سفید تا سیاه) مشاهده کرد؛ نکته جالب توجه، وجود رنگ های طبیعت در این آجرها می باشد؛ این ویژگی یکی از دلایل منحصر به فرد بودن آجر نسوز گرافیتی و کاربرد گسترده آن برای نماکاری محسوب می شود.

بدون شک استفاده از انواع آجر نسوز گرافیتی به رنگ طبیعت بر روی دیوارها و نمای بیرونی ساختمان، جلوه ویژه ای به آن بخشیده و بنا را از لحاظ شکل ظاهری منحصر به فرد می کند.

سهولت کار با آجر نسوز گرافیتی

همان گونه که می دانیم و پیشتر نیز اشاره کردیم؛ آجر نسوز انواع مختلفی داشته و آجر منیزیتی یکی از مهم ترین آنها به شمار می رود. این قبیل آجرها حاوی اکسید منیزیم بوده و در صنایع مختلف از جمله کوره های فولادسازی و سیمان سازی استفاده می شوند.
برخی از نمونه های آجر نسوز منیزیتی، دارای گرافیت یا کربن نیز می باشند. وجود گرافیت، باعث بالابردن مقاوت آجر در برابر خوردگی می شود. بنابراین این محصولات حتی از گزند مواد مذاب یا سرباره های صنعتی در امان هستند.

شایان ذکر است که آجر نسوز گرافیتی، ضریب انبساطی حرارتی پایینی داشته؛ اما قابلیت آن برای هدایت حرارت، بالا می باشد. این ویژگی ها باعث می شود که آجر در مقابل شوک های حرارتی، مقامت فوق العاده ای از خود نشان دهد.
ناگفته نماند؛ که این آجرها قابلیت ترشوندگی پایینی نسبت به محصولات مشابه دارند. به این معنا که مایعات به راحتی در آنها نفوذ نمی کنند. این قابلیت، باعث افزایش طول عمر آجر و سهولت کارهای اجرایی می گردد.

با توجه به آنچه که تا بدین جا در رابطه با استحکام، مقاومت و انعطاف پذیری آجر نسوز گرافیتی گفته شد؛ می توان گفت که نسبت به مصالح مشابه، کار با آن راحت تر است.

در اینجا مهم ترین عواملی را که باعث سهولت کار با آجر نسوز گرافیتی می شوند؛ بیان می کنیم:

 • جذب آب بالا و بی نیازی از زنگ آب کردن
 • گیرایی بالای ملات و بی نیازی به اسکوپ
 • مقاوت در شرایط آب و هوایی مختلف (به خصوص هوای بسیار گرم)
 • توانایی تنفس بسیار خوب

برای توضیح مورد آخر باید عرض کرد که آجر نسوز گرافیتی برخلاف آجرهای رسی معمول از سنگ رسی تولید شده است. سنگی بودن متریال آجر باعث می شود که هوا به راحتی در آن جریان یابد؛ در نتیجه ملات زیر خود را به راحتی خشک می کند.
می دانیم که خیس ماندن قسمت زیرین آجر و پس دادن آب ملات، باعث شوره زدن دیوار خواهد شد.

آجر نسوز گرافیتی دارای فناوری نانو

آجر نسوز گرافیتی دارای فناوری نانوپیش از معرفی آجر نسوز نانو، باید اندکی در مورد فناوری نانو توضیح دهیم. تکنولوژی نانو در واقع دانشی است که مواد را در ابعاد بسیار کوچک نانو (یک تا صد نانومتر) بررسی می کند. با استفاده از این فناوری می توان اتم ها و مولکول ها را در اندازه بسیار ریز و به شکل دلخواه در کنار هم قرار داد. این کار باعث می شود؛ مواد قابلیت های ویژه و متفاوتی از خود نشان دهند. مثلاً مواد سرامیکی نانو در برابر آلودگی و عوامل محیطی مقاوت فوق العاده ای از خود نشان می دهند.

یکی از مهم ترین دستاوردهای تکنولوژی نانو، ارتقای سطح کیفی آجرهای نسوز با استفاده از نانو ذرات سرامیکی است.
یکی از ویژگی های آجر نسوز گرافیتی دارای فناوری نانو، حذف سیمان می باشد؛ در نتیجه مقاومت این محصول در برابر شوک حرارتی و خوردگی شیمایی، بیشتر شده و دوام آجر افزایش می یابد.

گفته می شود که آجر نسوز گرافیتی نانو از لحاظ عمر کاری، دو برابر بالاتر از آجر گرافیت معمولی است. لازم به ذکر است که میزان مقاوت این محصولات در برابر شوک حرارتی از هزار تا بیست درجه سانتی گراد را در بر گرفته و بیش از سی چرخه را می تواند؛ تحمل می کند.

ذکر این نکته نیز لازم است که سوای از مباجث ساختمانی، فناوری آجر گرافیتی نانو بیش از هر چیز مورد توجه صنایع فولاد قرار گرفته و برای کوره های قوس الکتریکی به میزان بالایی استفاده می شود.

صادر کننده آجر نسوز گرافیتی

صادر کننده آجر نسوز گرافیتی، بیش از هر چیز به کیفیت محصولات ارسالی خود توجه می کند. 
همان طور که در قسمت های قبل گفتیم؛ این آجر از مهم ترین کالاهای مورد نیاز صنایع مختلف محسوب شده و تجارت آن دارای صرفه اقتصادی قابل توجهی است.

صادرات آجر نسوز گرافیتی به خارج از مرزهای کشور به نوبه خود نشان دهنده کیفیت مصالح ایرانی می باشد. از طرفی رونق صادرات و واردات این کالا نشان می دهد؛ که کشورهای مختلف جهان به مزایای استفاده از آن پی برده اند.

در قسمت های قبلی این نوشتار تا حدودی در مورد مشخصات آجر نسوز و فاکتورهایی که باعث شده اند؛ آجر نسوز گرافیتی، متفاوت از هم تایان خود باشد؛ صحبت شد.
د اینجا قصد داریم؛ مهم ترین ویژگی ها و دلایل رونق کار تجار و صادر کنندگان این محصول را بیان کنیم:

 • مقاومت حرارتی فوق العاده بالا، مقاوم در برابر شوک های حراراتی زیاد با درجه تکرار بالا
 • کیفیت، استحکام زیاد، دوام و طول عمر بالا
 • حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آجر نسوز در دمای بالا و شرایط محیطی مختلف
 • مقاومت بی نظیر در برابر خوردگی مواد مذاب و …
 • ضریب انبساط حرارتی پایین
 • قابلیت هدایت حرارتی بالا
 • ملات گیری خوب، تر شوندگی پایین و راحتی کار اجرا

علاوه بر این آجرهای گرافیتی نیز همانند سایر آجرهای نسوز دارای ساختار مولکولی بسیار متراکم و در عین حال ظریفی هستند؛ به همین علت نسبت به آجرهای معمولی، زیبایی خاصی داشته و جهت تزئین ساختمان استفاده می شوند.
همچنین این مصالح در برابر ضربه و فشار مقاوم هستند. تنوع رنگ و ظاهر بسیار عالی یکی دیگر از مزایای آجر نسوز گرافیتی می باشد؛ در حالی که آجرهای رس یا سفال معمولی، همواره رنگی بین زرد یا قرمز دارند.

شکل دلخواه آجر نسوز گرافیتی

شکل دلخواه آجر نسوز گرافیتییکی از مزایای آجر نسوز، تنوع رنگ، سایز و شکل ظاهری آن می باشد. رایج ترین نمونه های این محصول ساختمانی در ابعاد ۳۲*۷، ۲۶*۵٫۵ و ۲۰*۱۰ تولید شده اند؛ البته این موارد صرفاً متداول ترین اندازه های اشکال مکعبی آجر نسوز می باشند؛ زیرا آجر نسوز برخلاف سایر آجرها در اشکال مختلف استوانه ای یا مستطلی لبه دار نیز دیده می شود. در واقع یکی از مشخصات این جنس آجر این است که شکل دادن به آن راحت است. این ویژگی به نوبه خود بر کاربرد این محصول در ساختمان سازی و تزئین بناهای مختلف می افزاید.

شکل آجر نسوز گرافیتی یکی از فاکتورهای تعیین کننده طرح نمای ساختمان به شمار می رود. به عبارت دیگر انتخاب نوع، شکل و رنگ آجر نسوز گرافیتی تا حدودی به طرح مورد نظر، حجم فضا و البته سلیقه افراد بستگی دارد. در این راستا می توان از مشاوران خبره حوزه طراحی نمای ساختمان کمک گرفت.

برای شکل دادن به آجر نسوز گرافیتی از قالب های ویژه ای استفاده می کنند. می دانیم که نوع مواد اولیه این آجرها به گونه ای است که تراکم مولکولی بالا و ملات خوری بسیار خوبی دارند؛ همین ویژگی ها باعث می شوند که به راحتی شکل قالب مورد نظر را به خود بگیرند. بنابراین به مراتب متنوع تر از آجرهای قدیمی هستند.

علاوه بر انتخاب آجر نسوز مرغوب و شکیل، نحوه اجرا و به کارگیری آن بسیار مهم است. برخی افراد ترجیح می دهند؛ از آجرهایی با رنگ طبیعی و رایج استفاده کنند؛ اما از نظر بعضی ها قرار گرفتن آجرهای رنگارنگ، شکیل و نسبتاً جدید در کنار یکدیگر بهتر است. هر چند که انتخاب این موارد تا حدودی سلیقه ای می باشد؛ اما برای گرفتن نتیجه بهتر، باید به هارمونی رنگ ها و مدل ها توجه کرد.

مراحل پخت انواع آجر نسوز گرافیتی

همان گونه که در بخش های ابتدایی این نوشتار تا حدودی بیان شد؛ آجر نسوز گرافیتی از کانی ها و پوکه های معدنی خیلی خاصی ساخته شده است که مقاومت گرمایی فوق العاده بالایی دارند. در یک بیان کلی دیگر مواد اولیه سازنده این آجر را مواد نسوزی می نامند که معمولاً سرامیکی و غیر فلزی می باشند. می دانیم که سرامیک ها در دمای بالا قادر به حفظ ویژگی های خود بوده و اصطلاحاً درجه پایداری بسیار بالایی دارند.
در نتیجه می توان گفت؛ که آجر نسوز گرافیتی نوعی چینی یا سرامیک بسیار مرغوب و بادوام می باشد که وجود گرافیت، قابلیت های آن را به میزان قابل توجهی بالا برده است.

بی تردید تولید انواع آجر نسوز گرافیتی، مراحل زیادی داشته و طی فرآیندهای پیچیده و تخصصی صنعتی صورت می گیرد؛ اما به طور کلی می توان گفت که برای تهیه این محصول، ابتدا سنگ معدنی را آسیاب کرده و آن را به صورت خاک نرم در می آورند؛ سپس این ماده را در کوره ای با درجه بالاتر از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد، طی سه مرحله می پزند.
ناگفته نماند که افزودن موادی مثل اکسید منیزیم، اکسید سیلیس، کربن یا گرافیت در مرحله میکس و ترکیب مواد یا پیش از پایان فرآیند پخت اولیه صورت می گیرد.
شایان ذکر است که پخت آجر نسوز در سه مرحله، باعث افزایش استحکام، مقاومت و کیفیت آن می گردد. به همین دلیل است که این آجرها دماهای بی نهایت بالا را تحمل کرده و حتی برای پوشش درونی کوره ها و عایق کاری های صنعتی مناسب اند.

کاربرد آجر نسوز گرافیتی

کاربرد آجر نسوز گرافیتیبا توجه به کلیه توضیحات بیان شده در قسمت های قبلی این نوشتار در یک بیان بسیار کلی و خلاصه وار می توان گفت که بخش عمده کاربرد آجر نسوز گرافیتی به مصارفی مربوط می شود که با دمای بالا سر و کار دارند.
 البته می دانیم که این محصول به نوبه خود اقسام گوناگونی داشته و از جنبه های مختلفی مثل مواد اولیه، روش تولید، رنگ و شکل ظاهری متنوع است. طبیعتاً هر یک از گونه های این کالا کاربردهای خاص خود را دارند؛ اما در ادامه برخی از مهم ترین کاربردهای ارقام مختلف آجر نسوز گرافیتی را بیان می کنیم:

 • نماکاری ساختمان ها
 • انواع عایق کاری های ساختمانی، صنعتی و …
 • دیواره کوره ها 
 • خط سرباره و دیواره پاتیل
 • صنایع فولاد (پوشش خط سرباره قوس های الکتریکی)
 • کوره اکسیژن زدایی

به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که در گذشته های نه چندان دور از کربن و خاک نسوز برای پوشش بخش های داخلی کوره ها و موارد مشابه استفاده می شد؛ اما در حال حاضر بیشتر از آجر نسوز گرافیتی استفاده می کنند. بدون شک به کار بردن این اقلام به مراتب راحت تر و بهتر از مصرف خاک و کربن خام و فرآوری نشده است.

در خصوص کاربرد آجر نسوز گرافیتی برای نماکاری باید گفت که علاوه بر آنچه پیشتر در رابطه با مزایای کار با این مصالح بیان شد؛ سبک ساختمان های امروزی به گونه ای است که نمونه های جدید آجر نسوز را می طلبد. به عبارت دیگر هم اکنون آجر نسوز گرافیتی هم از نظر ظاهری و هم از نظر ویژگی های بافتی برای نمای ساختمان مناسب بوده و حتی در برابر حریق مقاومت می کند.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *