مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

صادرات عمده آجر نسوز نما شاموتی در بازار ایران

آنچه در این مقاله می خوانید...

درجه سایش پذیری آجر نسوز نما شاموتیصادرات انواع آجر نسوز شاموتیآجر نسوز نما شاموتی قوسی شکلعلت خراشیدگی آجر نسوز نما شاموتیطول عمر آجر نسوز نما شاموتیطرح های مختلف آجر نسوز نما شاموتینحوه ساخت اقسام آجر نسوز نما شاموتی

صادرات عمده آجر نسوز نما شاموتی رونق مطلوبی دارد. این مسئه به خودی خود نشان دهنده کیفیت و کارآیی این محصول ساختمانی است. آجر نسوز نما شاموتی از مقاومت بالایی در برابر گرما و سایر عوامل محیطی برخوردار می باشد. در بازار ایران نیز شاهد خرید و فروش این نوع آجر به میزان قابل توجه می باشیم. ناگفته نماند که آجر شاموتی به نوبه خود انواع مختلفی دارد.

صادرات عمده آجر نسوز نما شاموتی در بازار ایران

درجه سایش پذیری آجر نسوز نما شاموتی

درجه سایش پذیری آجر نسوز نما شاموتیآجر از جمله مهم ترین مصالح ساختمانی رایج بازار است که به اشکال گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. ارقام مختلف این محصول را از نظر کاربرد به دو دسته کلی آجر معمولی و آجر نما تقسیم می کنند.
گفته می شود که پیشینه به کار بردن آجر، جهت نماکاری ساختمان به بیش از ده هزار سال پیش بر می گردد. هم اکنون نیز با وجود انوع و اقسام متریال هایی که جهت تزئین ساختمان به کار می روند؛ هنوز هم بسیاری از مردم، نمای آجری را ترجیح می دهند؛ چرا که ظاهری شیک، سنتی و طبیعی به بنا می دهد.

در حال حاضر آجرهای مخصوص نما، پیشرفته تر و متنوع تر از قبل شده اند؛ به نحوی که با انواع مختلف آجر نسوز نما سر و کار داریم. این محصولات، بسیار متنوع بوده و بر حسب ترکیبات معدنی و طبیعی موجود در آنها رنگ های مختلفی به خود گرفته اند.
به طور کلی آجرهای نسوز، بسیار محکم و با دوام بوده و همان گونه که از نامشان پیداست؛ در برابر درجه حرات های بالا، مقاومت بی نظیری دارند.

یکی از بهترین و پر کاربردترین ارقام آجر نسوز، آجر نما شاموتی است. شاموت در اصل واژه ای آلمانی می باشد و منظور از آن بخشی از مواد اولیه تولید آجر است که ابتدا پخته شده و سپس با سایر مواد اولیه خام ترکیب می شوند. خاک رس پلاستیک، کائولن، رس فلینت، خاک نسوز، بنتونیت از جمله این مواد هستند.

یکی از مهم ترین ویژگی های آجر نسوز نما شاموتی که آن را از سایر محصولات مشابه، متمایز می کند؛ درجه سایش پذیری آجر می باشد.
لازم به ذکر است که آجر نسوز از مواد معدنی موجود در طبیعت به دست آمده و طی فرآیندهایی در کوره ای با دمای هزار و پانصد درجه سانتی گراد پخته شده است. به کار بردن مواد اولیه مرغوب و مقاوم به همراه روش تولید، باعث شده است که آجر نما شاموتی، مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی داشته باشد؛ البته بافت سطحی مناسب این آجر نیز یکی از دلایل عدم سایش پذیری آن می باشد.

صادرات انواع آجر نسوز شاموتی

صادرات آجر نسوز شاموتی، بخشی از بازار مصالح ساختمانی را به خود اختصاص داده است. این مسئله را می توان به پر کاربرد بودن آجر شاموتی در سراسر جهان نسبت داد.
شایان ذکر است که این کالا به نوبه خود تنوع داشته و از لحاظ رنگ و شکل ظاهری می توان آن را دسته بندی نمود. 
کرکره ای، قرمز سندبلاس و راندوم از رایج ترین مدل های آجر نسوز شاموتی می باشند. این آجر طیف رنگی گستره ای (از کرم روشن تا قهوه ای تیره) را در بر گرفته و از آنجا که بر سطح آن دانه هایی وجود دارد؛ به گروه کلی کم دانه و پر دانه تقسیم می شود. این ویژگی به خودی خود بر زیبایی آن می افزاید.

رونق صادرات انواع آجر نسوز نما شاموتی را می توان از جنبه های مختلفی بررسی نمود. بی تردید مهم ترین علت محبوب بودن این مصالح ساختمانی، همان نسوز بودن یا مقاومت آنها در برابر شوک های حرارتی بالا می باشد.
علاوه بر این آجر نسوز شاموتی، دارای ویژگی ها و مزایای زیر است:

 • مقاوم در برابر فرسایش
 • مقاومت بالا در برابر باران اسیدی
 • مقاوم در برابر شوره زدگی
 • حفظ شدن ویژگی های فیزیکی و شیمایی آجر در شرایط جوی مختلف
 • ملات پذیری بسیار خوب و راحتی کار اجرا
 • تنوع رنگ و سایز
 • سازگاری با محیط زیست

مقاومت بالای آجر نسوز نما شاموتی در برابر گرما و سرما باعث شده است که در هر شرایط آب و هوایی، ماندگاری بالایی داشته باشد.

آجر نسوز نما شاموتی قوسی شکل

آجر نسوز نما شاموتی قوسی شکلهمان طور که می دانیم و پیشتر نیز تا حدودی توضیح دادیم؛ آجر نسوز نما شاموتی مصارف زیادی دارد. پر کاربرد بودن این کالای ساختمانی، باعث شده است که به اشکال متنوعی تولید شود. در یک بیان کلی می توان گفت که این آجر در اندازه ها و شکل های استاندارد و غیر استاندارد ساخته شده است.
آجر گوه ای شاموتی، آجر قوس دار، آجرهای شکل ال و آجر ذوزنقه شاموتی، رایج ترین نمونه های این محصول به شمار می روند؛ در این میان به نظر می رسد که آجرهای قوس دار و ال شکل از بقیه محبوب تر باشند.

انواع آجر نسوز نما شاموتی قوسی شکل را می توان برای زیباسازی جلوه خارجی بسیاری از ساختمان ها به کار برد. ظاهراً نصب و به کار گیری این آجرها به راحتی صورت می گیرد. برخی از این قوس های آجری تراش خورده به گونه ای طراحی شده اند که بندهای آنها از یک نقطه مشترک منشعب گردند. این آجرها تا حدودی شبیه به آجرهای گوه ای، تراش خورده اند.

نکته شایان ذکر این است که آجر نسوز نما شاموتی قوسی شکل به نوبه خود انواع مختلفی داشته و در ابعاد و رنگ های گوناگون تولید گشته است. همچنین این قبیل آجرها ممکن است دان درشت یا دان ریز باشند.
طراحی و ساخت آجر شاموتی قوسی شکل به دلیل ایجاد تنوع بیشتر می باشد. به این ترتیب طراحان و معماران ساختمان می توانند؛ طرح های جدیدی را بر روی ساختمان اجرا کنند. علاوه بر نمای ساختمان، این آجرها را در محیط داخلی بنا نیز به کار می برند؛ به عنوان مثال می توان به طراحی و اجرای انواع شومینه اشاره نمود.

علت خراشیدگی آجر نسوز نما شاموتی

آجر نسوز نما شاموتی، دارای خاک چینی یا خاک نسوز می باشد. به همین دلیل ساختار مولکولی متراکم و منسجمی داشته و از استحکام فوق العاده ای برخوردار است. 
کانی ها و پوکه های معدنی به کار رفته در تولید آجر نسوز، محصولی پایدار و ضد حرارت را پدید آورده اند. این کالا در برابر کلیه عوامل جوی و بسیاری از عوامل خارجی مثل فشار و ضربه مقاومت می کند. همچنین این آجر مقاومت زیادی در برابر سایش، فرسایش و خراشیدگی دارد.

لازم به ذکر است که خراشیدگی آجر شاموتی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که برخی از آنها محیطی بوده و برخی دیگر ربطی به جو طبیعی نداشته و از خطاهای انسانی ناشی می شوند.
مسائلی مثل باران (به خصوص باران اسیدی)، برف یا یخ زدگی، نور و گرمای شدید آفتاب از جمله عوامل محیطی تاثیرگذار بر آجر نما می باشند. در کنار اینها مشکلاتی مثل تماس با مواد شیمایی، آتش سوزی یا به کار بردن اشیای نوک تیز جهت تمیز کردن دیوار نیز وجود دارند؛ که به دست انسان ها ایجاد می شوند.

خوشبختانه آجر نسوز نما شاموتی در برابر عوامل محیطی به میزان بالایی مقاومت می کند؛ اما بی توجهی به برخی مسائل می تواند؛ به محکم ترین، مقاوم ترین و مرغوب ترین سنگ ها نیز آسیب بزند؛ به عنوان مثال به کار بردن مواد شیمایی مثل چسب بر روی دیوار (جهت نصب کاغذ و …) ممکن است؛ افراد را مجبور کند کند که از وسایل نوک تیز جهت تمیز کردن آجر استفاده کنند.
علاوه بر اینها روش اجرای آجر نسوز نما شاموت نیز به نوبه خود تاثیر زیادی بر محافظت از آن خواهد داشت.

طول عمر آجر نسوز نما شاموتی

طول عمر آجر نسوز نما شاموتیآجر نسوز نما شاموتی، حاوی درصد بالایی از اکسید آلومینوم و سیلیس می باشد. مواد معدنی چینی یا سرامیکی (مواد معدنی غیر فلزی) به کار رفته در این آجرها به خودی خود باعث تولید محصولی باکفیت جهت استفاده در نمای ساختمان و سایر مصارف صنعتی می گردد.
برای ساخت آجر نسور، مواد اولیه مرغوب را در کوره ای با دمای بالا (بالاتر از ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد) و طی چندین مرحله می پزند؛ بی تردید این شیوه تولید بر کیفیت و انسجام آجر می افزاید.

یکی از مهم ترین دلایل شهرت و محبوبیت آجر نسوز نما شاموتی، طول عمر آجر می باشد. برای پی بردن به میزان دوام و ماندگاری این آجرها، می توان به بناهای تاریخی قدیمی نگاهی انداخت؛ که بسیاری از آنها صدها سال باقی مانده اند.
مقاومت بی نظیر آجر نسوز در برابر عوامل محیطی و غیر محیطی به خودی خود باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد. شایان ذکر است که آجر نسوز شاموتی بر خلاف بسیاری از مصالح مشابه، آب موجود در ملات خود را پس نمی دهد. این مسئله نیز یکی از دلایل طول عمر بالای آجر نسوز است.

بی تردید طول عمر زیاد آجر نسوز نما شاموتی، مسئله بالاتر بودن قیمت آن نسبت به آجرهای رسی معمولی را حل می کند؛ چرا که با تهیه و اجرای آجر نسوز تا سال های سال می توان از داشتن ساختمانی شیک، زیبا و مقاوم لذت برد.
طبیعتاً قیمت فروش چنین ساختمانی نیز گران تر خواهد بود؛ در نتیجه با توجه به دوام، ماندگاری و سایر مزایای آجر نسوز شاموتی، به جرات می توان گفت که این متریال نماکاری، دارای صرفه اقتصادی قابل توجهی می باشد.

طرح های مختلف آجر نسوز نما شاموتی

همان گونه که می دانیم و پیشتر نیز اشاره گردید؛ آجر نسوز نما شاموتی از لحاظ ظاهری، طرح ها و رنگ های مختلفی را شامل می شود.
قبل از ارائه هر گونه توضیح در مورد انواع طرح آجر نسوز، باید خاطر نشان کرد که رنگ و مدل این آجرها، ناشی از مواد طبیعی به کار رفته در آنها و همچنین درجه حرارت یا نحوه قرارگیری آنها در کوره است؛ به همین دلیل هرگز نمی توان تعداد زیادی از این اقلام را دقیقاً به یک شکل و رنگ مشاهده نمود.
به عبارت دیگر این آجرها از لحاظ جلوه سطح کار، حالت یکنواختی ندارند. نکته قابل عرض این است که همین غیر یکنواختی طرح و رنگ بر زیبایی کارهای اجرا شده با آجر نسوز نما شاموتی می افزاید و آن را طبیعی تر جلوه می دهد.

طرح های اصلی آجر نسوز نما شاموتی را می توان در سه گروه مختلف کرکره ای، راندوم و قرمز سندبلاس قرار داد. هر کدام از اینها به نوبه خود انواع مختلفی دارند. به طور کلی دسته بندی این محصولات بر اساس طرح سطحی آنها بسیار مشکل است؛ زیرا همان طور که گفتیم؛ به علت طبیعی بودن، معمولاً ظاهر یکنواختی ندارند.
مثلاً نمونه های رندوم این محصول، انواع طرح های روشن و تیره را با تنوع قابل توجه طرح در بر می گیرند. اقسام گوناگون آجر نسوز نما شاموتی طرح چوب در دسته آجرهای رندوم شاموتی قرار می گیرد؛ البته ناگفته نماند که آجر شاموتی رندوم طرح چوب نیز به نوبه خود متنوع بوده و از لحاظ نوع، طرح، رنگ و مواردی از این قبیل با همتایان خود تفاوت دارد.

آجرهای طرح کرکره ای شاموتی، همان طور که از نامشان پیداست؛ ظاهری کرکره ای مانند بر روی دیوار ایجاد کرده و برای مصارف دکواسیون داخلی بسیار مناسب به نظر می رسند. این نمونه میز به نوبه خود در رنگ های مختلف موجود است.

نحوه ساخت اقسام آجر نسوز نما شاموتی

نحوه ساخت اقسام آجر نسوز نما شاموتیهمان طور که می دانیم؛ آجرهای نسوز از کانی ها و پوکه های معدنی خیلی خاص با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت تولید شده اند. کلیه این مواد معدنی، نسوز نامیده شده و در واقع همان مواد سرامیکی غیر فلزی موجود در معادن طبیعی هستند. 

ساخت و تولید اقسام گوناگون آجر نسوز نما شاموتی، مراحل مختلفی دارد که در ادامه مهم ترین آنها را به صورت خلاصه ذکر می کنیم:

 • دپو کردن مواد معدنی یا تبدیل سنگ ها و کانی ها به خاک نسوز
 • انتقال مواد دپو شده به خط تولید توسط نوار نقاله
 • دانه بندی و غربال گری مواد و انتقال به سالن یا بخش آماده سازی
 • واردسازی مواد به کوره برای کلسینه کردن آنها و سپس ورود به حوضچه های شاموت
 • افزودن چسب و میکس کردن مواد
 • پرس کردن مواد
 • قالب بندی و پخت خشت خام در کوره هایی با دمای معین

اینها اصلی ترین مراحل ساخت آجر نسوز نما شاموتی محسوب می شوند. هر یک از این موارد را می توان در مبحث جداگانه ای به طور کامل توضیح داد؛ مثلاً اقسام آجر نسوز نما شاموتی بر اساس نحوه ساخت در مرحله پرس کردن به سه گروه پرس خشک، پرس نیمه خشک و پرس پلاستیک تقسیم می شوند.
لازم به ذکر است که در کارخانه جات مکانیزه ساخت آجر نسوز، مواد اولیه با کمک پرس های هیدرولیک، تحت فشاری بین چهارصد تا هزار و چهار صد تن قرار می گیرند.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی روش ساخت و تولید آجر نسوز شاموتی نیز تا حدودی تغییر کرده است؛ به عنوان مثال در زمان های گذشته غربال گری و دانه بندی مواد اولیه به صورت دستی و سنتی انجام می شد؛ اما امروزه کار غربال و آسیاب کردن به صورت مکانیزه انجام می گیرد.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *