مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

خرید آسان انواع آجر نسوز

آنچه در این مقاله می خوانید...

خرید آجر نسوز استاندارددمای مناسب انواع آجر نسوزبراق بودن آجر نسوزعملیات رنگ آمیزی آجر نسوزلایه محافظ آجر نسوزجلوگیری از رنگ دهی آجر نسوزثبات نوری قابل توجه آجر نسوز

با توجه به گسترش استفاده از آجرهای نسوز، برای خرید آسان انواع آجر نسوز راه های زیادی در نظر گرفته شده است. بهترین روش خرید آجر نسوز مراجعه به عاملین و نمایندگی های مجاز کارخانه های تولید کننده این آجرها است. خرید از این نمایندگی ها محاسن زیادی دارد. از جمله این محاسن میتوان به قیمت مناسب ارایه شده در این فروشگاه ها و اطمینان از کیفیت و اصالت آجرها اشاره نمود. علاوه بر اینها، وجود کارشناسان فروش که اطلاعات و مشخصات فنی این مصالح را بیان می کنند نیز از محاسن این نوع فروشگاه ها می باشد. 

خرید آسان انواع آجر نسوز

خرید آجر نسوز استاندارد

خرید آجر نسوز استاندارد

به طور کلی آجر باید دارای یکسری خصوصیات باشد تا به عنوان آجر استاندارد شناخته شود. آجر خوب باید صدای زنگ بدهد، این صدا نشانه توپری، تاب زیاد و پایداری آن در برابر نشت کردن آب و یخبندان است. آجری که صدای خفه بدهد، خوب نپخته است و یا ترک دارد. آجر خوب باید گرما رسانی اش کم و کند باشد. در آتش سوزی خمیری و آب نشود، جسم های شیمیایی در آن اثر نکند و به ملات خوب بچسبد. سخت باشد و کم ساییده شود. آجر پوک آب می کشد و در سرما یخ می زند و خرد می شود. آجر خوب نباید کمتر از ۸ درصد و بیشتر از ۱۸ درصد وزنش آب بمکد. اگر کمتر آب بمکد به ملات خوب نمی چسبد و هر گاه بیشتر بمکد نشان دهنده پوک بودن آجر است. در آجرهای رنگی باید از ثبات رنگی برخوردار باشد. اما معایب آجر را هم باید بدانیم تا از خرید آجر معیوب پیشگیری نماییم. پیچیدگی آجر از ایرادات آن است که به دلیل خاک رس زیاد در آجر اتفاق می افتد. ترک خوردگی نیز از ایرادات آجر می باشد که به دلیل وجود ماسه درشت سیلیسی و سیلیکاتی روی می دهد. پوکی آجر هم جزو معایب آجر می باشد که به دلیل وجود مواد آلی و کربنات در خاک آجر و زیادی آب در خشت و عدم تراکم کافی به وجود می آید. لک شدن آجر هم از مشکلاتی است که به دلیل وجود املاح آهنی اتفاق می افتد. انواع سفیدک ها و شوره نیز در آجر نا مرغوب به وجود می آید. برای افزایش مقاومت آجر در برابر عوامل تخریبی محیطی، آنرا تثبیت می کنند. تثبیت، به پرس مکانیکی تحت فشار و عمل آوری در شرایط گرم و مرطوب گویند. یکی از روشهای تثبیت، مخلوط کردن نسبت های مناسب خاک ماسه ای و خاک رسی است. زیرا مخلوط یاد شده مقاومت و چسبندگی خاک ماسه ای را افزایش و میزان جابجایی ناشی از تغییرات رطوبت در خاک رس را کاهش می دهد. بنابراین تهیه آجر استاندارد و با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. به صورت کلی باید این نوع آجرها از کیفیت ساخت بالایی بهره برند. یکی از دلایل عمر بالا و ماندگاری این آجرها همین کیفیت در مواد اولیه و ساخت می باشد. همچنین در هنگام جابجایی و حمل از انبار تا محل اجرای آن باید نهایت دقت صورت گیرد تا از آسیب فیزیکی که باعث شکستگی و لب پریدگی آنها شود جلوگیری شود. در خریدهای عمده از این فروشگاهها گاها هزینه حمل نیز از انبار تا محل کارگاه توسط خود عامل فروش پرداخت می شود و یا تخفیف های خوبی به این نوع خرید ها تعلق می گیرد. 

          

دمای مناسب انواع آجر نسوز

آجرهای نسوز متناسب با کاربردشان قابلیت تحمل حرارت های مختلف را دارا می باشند. آجر نسوز داخل شومینه حداکثر حرارتی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه را تحمل می کند. ولی در کوره آهنگدازی یا سیمان پزی حرارت ۲۰۰۰ درجه را می بایست تحمل کنند. خاصیت عمومی نسوزها تحمل حرارت ۱۵۸۰ درجه است. در استاندارد آلمان این عدد ۱۵۰۰ درجه ذکر شده است. بدنه اغلب کوره های فولادی در ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه نرم شده، تغییر حالت می دهند و در حرارت ۱۰۰۰ درجه به حالت خمیری رسیده و به سرعت اکسید شده و در واکنش شیمیایی مواد داخل کوره شرکت می کنند. نسوزها از لحاظ تحمل دما و حرارت به سه دسته تقسیم می شوند: نسوزهای عالی که حرارت و دمای بالاتر از ۲۰۰۰ درجه را تحمل می کنند. نسوزهای متوسط که دمای بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ درجه را میتوانند تحمل نمایند. نسوزهای پست که دمای بین ۱۵۸۰ تا ۱۸۰۰ درجه را به خوبی تحمل می کنند. البته مطابق استاندارد ایران به جسمی نسوز گفته می شود که می تواند حرارت و دمای ۱۴۵۰ درجه را تحمل نماید. دمای آجر نسوز باید چند درجه بالاتر از حرارت کوره مورد نظر باشد تا در اثر گرمای کوره ذوب نشده و نیز انقباض و انبساط آنها موجب خرد شدن و فرو ریختنشان نشود. مواد اولیه تشکیل دهنده آجرهای نسوز با یکدیگر مخلوط شده و این درصد اختلاط شان است که میزان تحمل حرارت را مشخص می کند. آجرهایی که برای نماسازی به کار می روند با آجرهای نسوزی که در کوره ذوب شیشه یا فلزات به کار می روند از خصوصیات متفاوت گرمایی و حرارتی بهره می برند. در کوره ذوب فلزات به آجرهای نسوزی نیاز داریم که قابلیت تحمل دمای بالایی را داشته باشند اما آجرهای نسوزی که در نماسازی ساختمان از آنها استفاده می شود تحمل حرارت های بالا از اهمیت کمتری برخوردار است. اما سایر خصوصیات نظیر مقاومت فرسایشی و مکانیکی آن باید بالاتر باشد و آب کمتری به آن نفوذ کند تا در زمستان باعث یخبندان نشود. بنابراین با توجه به دامنه استفاده فراوان از آجرهای نسوز، باید بدانیم که برای هرکاری باید از آجر نسوز متناسب با همان کار استفاده کنیم و عبارت و لفظ آجر نسوز یک اصطلاح عامیانه می باشد و برای استفاده تخصصی از این آجرها می بایست از شناخت و دانش کافی در خصوص مسایل فنی آن داشته باشیم که بتوانیم استفاده بهتری از این مصالح داشته باشیم.  

براق بودن آجر نسوز

براق بودن آجر نسوز

آجرهای نسوز پس از تولید دارای طیف رنگی زیادی می باشند. البته تمامی این رنگها به صورت مات می باشند که این ذات آجر می باشد. البته آجرهای نسوز شبه سرامیکی نیز تولید می شوند که دارای یک لعاب براق بر روی آجر می باشند. این آجرهای نسوز لعابدار در ابتدا به آجرهای گرانیتی نیز مشهور بودند. چون در ابتدا فقط به یک صورت و ظاهر تولید می گردید و آن هم ظاهری شبیه به سنگ های گرانیتی فلفل نمکی بود. این نمونه از آجرها به آجر نسوز براق هم معروف بود. البته لایه آجر نسوز از براقی خاصی بهره می برد که این لایه بیرونی آجر بود.  سایر رنگهای آجر نسوز که توسط تولید کنندگان تولید و عرضه می شود بیشتر از ظاهری مات برخوردار هستند که همین ظاهر مات و کدر نیز طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است. آجر به عنوان یک عنصر مصنوعی ساخت بشر که از دیرباز مورد توجه و استفاده بشر در ساخت ابنیه به کار می رفته است با ظاهری مات و کدر و البته تنها در یک یا دو رنگ ساخته و عرضه می شده است. که این ظاهر مات امروزی نیز ناشی از اصالت آجر می باشد. البته تولید کنندگان باید متناسب با سلیقه بازار و مشتریان اقدام به تولید و عرضه همگام با آن نمایند. بسیاری از تولید کنندگان صنعت آجر، در صورتی که سفارش مشتری و خریدار زیاد باشد اقدام به تولید سفارشی آن آجر می نمایند. اما در سفارش های کم و محدود هزینه ساخت و تولید آن زیاد بوده و توجیه اقتصادی ندارد مگر آنکه برای سفارش دهنده یا خریدار، هزینه مطرح نباشد.      

عملیات رنگ آمیزی آجر نسوز

رنگ آمیزی آجر نسوز جهت تازه سازی و یا طراحی جدید بر روی آجرهای قدیمی و جدید با استفاده از یکسری رنگ های نانو و ضد آب که هم جلا دهنده هستند و هم عایقهای رطوبتی و حرارتی، توسط یک سری شرکت ها و افراد انجام می شود. این رنگها که از تکنولوژی نوین نیز برخوردار هستند هیچگونه پوسته پوسته هم نمی شوند و تا حدودی از پایداری و دوام برخوردارند. اما رنگهایی که در گذشته استفاده می شد این قابلیت ها را نداشته است. البته رنگ خود آجر نسوز از ثبات زیادی برخوردار است چرا که این رنگها بنیادی و ساختاری است و همزاد و همراه آجر بوده و هست. اگرچه رنگ آجرهای نسوز به میزان زمان و حرارت پخت در کوره بستگی زیادی دارد اما بعضی از مواد اولیه در شکل گیری رنگ آجرها تاثیر زیادی دارد. به  عنوان مثال در آجرهای نسوز سیلیسی کوارتز دارای رنگ بخشی زیادی است. کوارتز بنفش دارای منگنز است. کوارتز سبز کمی سیلیکات آبدار نیکل دارد. کوارتز قهوه ای بیتوم دارد. کوارتز سرخ آتشی و کوارتز گلی دارای اکسید آهن هستند. بنابر این می بینیم که با ترکیبات کوارتز به چه طیفی از رنگها دست می یابیم. اینگونه رنگ های طبیعی که در مواد اولیه و به طور ترکیبی به کار می روند از ثبات بیشتری در مقابل عوامل فیزیکی و محیطی برخوردار هستند. اما رنگ های جدیدی نیز می باشند که دارای خصوصیات زیادی نیز هستند و از پایداری و دوام نیز بهره می برند. البته این نوع رنگ ها را باید از شرکت ها و فروشگاههای معتبر خریداری نمود تا ضمانت کیفیت و سایر خصوصیات ذکر شده را داشته باشند چون اجناس تقلبی نیز به وفور وجود دارد و تشخیص آنها نیز کار سختی است و نیاز به کارشناسان و متخصصان زبده دارد. 

لایه محافظ آجر نسوز

لایه محافظ آجر نسوز

آجرهای نسوز به صورت ذاتی دارای یکسری خصوصیات می باشد. به عنوان مثال آجرهای نسوزی که برای نماسازی از آنها استفاده می شود به راحتی گرمای ناشی از تابش نور خورشید را منعکس می نمایند. همچنین عایق خوبی در مقابل گرما و سرما و نفوذ آب می باشند. در نوع آجرهای نسوزی که دارای یک لایه براق از لعاب می باشند، این محافظت و لایه حفاظتی بهتر عمل می کند. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، رنگهای محافظتی برای اینگونه آجرها و سنگ ها وجود دارد که در برابر بسیاری از عوامل لایه حفاظتی خوب و قوی شکل می دهد. این رنگ ها که از تکنولوژی نانو بهره می برند قادرند به صورت کامل در برابر نفوذ آب و رطوبت، حریق و حرارت و کثیف شدن از آجرهای نسوز در نما محافظت نمایند. در زمان خرید و تهیه این آجرها باید دقت نمود تا متناسب با کاربرد آن خریداری شود. البته در نمونه های ساختمانی که برای نماسازی از آن استفاده می شود مقاومت حرارتی از اهمیت کمتری برخوردار می باشد. اما مقاومت فرسایشی در برابر عوامل جوی و محیطی به همراه مقاومت در برابر ضربه دارای اهمیت بیشتری است. همچنین این آجرها باید توپر باشند تا در برابر یخبندان و نفوذ آب و گرما و سرما مقاوم باشند.  

 

جلوگیری از رنگ دهی آجر نسوز

برای جلوگیری از رنگ دهی آجر نسوز باید آجر نسوز از کیفیت لازم برخوردار باشد. یعنی مواد اولیه به کار رفته در آجر که به عنوان مهمترین قسمت آجر می باشد از ترکیب و طرح اختلاط خوبی برخوردار باشد. چنانچه رنگ آجر متاثر از مواد اولیه آن باشد، این طرح اختلاط و درصد های ترکیب مواد می تواند بسیار مهم باشد. در صورتی که رنگ پذیری آجر به خاطر میزان حرارت و زمان پختن در کوره باشد نیز باید در زمان پختن درجه حرارت و مدت زمان پختن آجر در کوره را دقیقا کنترل نماییم. خود پوسته پوسته شدن آجر هم دلیلی بر افت کیفیت در ثبات رنگ می تواند باشد. در صورتیکه آجر از توپری لازم نیز برخوردار نباشد و باعث جذب آب گردد هم دلیلی بر افت کیفیت آجر است. اما برای جلوگیری از رنگ دهی آجر نسوز از یکسری تثبیت کننده های شیمیایی استفاده می کنند. این تثبیت کننده ها باعث ثابت نگه داشتن رنگ آجر در برابر شرایط جوی و محیطی می شوند. علاوه بر جلوگیری از رنگ دهی آجر با این مواد، یکسری خاصیت های دیگری نظیر عدم نفوذ پذیری آب و آب بند نمودن نما، جلا دهنده رنگ آجر و افزایش مقاومت حرارتی و سرمایی به خصوصیات آن اضافه می کند.

ثبات نوری قابل توجه آجر نسوز

ثبات نوری قابل توجه آجر نسوز

ثبات نوری آجر نسوز به نوعی مقاومت آجر های نسوز در مقابل تابش نور و به خصوص نور خورشید است. بسیاری از مصالح ساختمانی در مقابل تابش نور خورشید از ثبات ظاهری و نوری خوبی برخوردار نمی باشند. در واقع ثبات آجر نسوز در برابر تابش نور خورشید و بازتاب آن از اهمیت زیادی برخوردار است. یک آجر نسوز خوب باید بتواند در مقابل تابش اشعه های مضر خورشید از خود واکنش نشان داده و ضمن انعکاس این نورها خود نیز آسیب ندیده و یا کمترین تاثیر تخریبی را داشته باشد. البته ثبات نوری به نوعی ارتباط زیادی با رنگ و مشخصات ظاهری آجر نیز دارد. هر چه ظاهر آجر شفاف تر و براق تر باشد نور کمتری را به خود جذب می کند و در واقع دافع نور بهتری است تا اینکه جاذب نور باشد.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *