مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

خریدار عمده آجر نسوز صنعتی رنگی

آنچه در این مقاله می خوانید...

بررسی مشخصات آجر نسوز صنعتی رنگیمواد مصرفی در آجر نسوز صنعتی رنگیشناسایی آجر نسوز صنعتی رنگیخریدار انواع آجر نسوز صنعتی رنگیتهیه لوازم ساخت آجر نسوز صنعتی رنگیروش های ارسال اجر نسوز صنعتی رنگیدرصد تأثیر گذاری آجر نسوز صنعتی رنگی بر زیبای ساختمان

آجر نسوز صنعتی رنگی و به طور کلی اکثر نسوزها دارای طیف گسترده ای از کاربریها هستند. از استفاده در پروژه های مسکونی و داخل اکثر خانه ها گرفته تا پروژه های صنعتی بزرگ که در اکثر کوره های ذوب مواد نورد استفاده قرار می گیرد. اکثر خریداران عمده آجرهای نسوز صنعتی با رنگ های مختلف، صاحبان صنایع و پروژه های بزرگ صنعتی و شیمیایی هستند. جنس اکثر کوره های ذوب فلزات، ذوب شیشه و انواع دیگر آن به همراه اکثر کوره های زباله سوز شهرداریها و بیمارستانها، همه و همه از این آجرهای نسوز با تحمل دماهای مختلف است.

خریدار عمده آجر نسوز صنعتی رنگی

بررسی مشخصات آجر نسوز صنعتی رنگی

بررسی مشخصات آجر نسوز صنعتی رنگی

بدنه اغلب کوره های فولادی در ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه نرم شده، تغییر حالت می دهند و در حرارت ۱۰۰۰ درجه به حالت خمیری رسیده، به سرعت اکسید شده و در واکنش شیمیایی مواد داخل کوره شرکت می کنند. ۷۰ درصد نسوزهای تولید شده در صنعت ذوب و تهیه فلزات مصرف می شود. نسوز در ساختمان در داخل شومینه، یا سیستم حرارتی مثلا دیگ بخار استفاده می شود. کاربردهای دیگر آن در بیمارستان ها در داخل کوره زباله سوزی، دیگ شوفاژ و… است. خاصیت عمومی نسوزها تحمل حرارت ۱۵۸۰ درجه است. نسوز داخل شومینه حداکثر حرارتی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه را تحمل می کند، ولی در کوره آهنگدازی یا سیمان پزی حرارت ۲۰۰۰ درجه را می بایست تحمل کند. در کوره ها نسوز باید در مقابل سایش مقاوم بوده و در فعل و انفعالات شیمیایی شرکت نکند. همچنین انقباض و انبساطش نباید موجب شکستن کوره و یا خود نسوز شود. مخلوط خاک رس و سیلیس از رایج ترین نسوزها است. درصد اختلاط این دو ماده تعیین کننده میزان تحمل حرارت های مختلف است. به طور مثال نسوزی که پایین ترین درجه حرارت را می تواند تحمل کند، مخلوط ۹۵ درصد سیلیس و ۵ درصد خاک رس است که می تواند حرارت ۱۵۸۰ درجه را نیز تحمل کند. این حرارت مرز بین نسوز و غیر نسوز است. طبق استاندارد ایران، به ماده ای نسوز گویند که می تواند حرارت ۱۴۵۰ درجه را تحمل کند. تهیه آجر نسوز نیز باید کاملا منطبق بر نیاز مصرف و مشخصات فنی نسوز باشد. حرارت قابل تحمل نسوز ها باید چند درجه بالاتر از حرارت کوره مد نظر باشد. تا در اثر گرمای کوره، ذوب نشده و نیز انقباض و انبساط آنها موجب خرد شدن و فرو ریختنشان نشود. نسوز نباید در واکنش ها شرکت کند. محیط کوره را باید از نظر اکسید کننده یا احیا کننده بودن بررسی کرده و نسوز مناسب انتخاب کرد. نسوز باید در مقابل سایش، ضربه، فشار و سایر نیروهای موجود در کوره مقاوم بوده و تحمل بار کوره را داشته باشد. همچنین نسوز باید در مقابل پوسته پوسته شدن کاملا مقاوم باشد. دلیل پوسته پوسته شدن نسوز، اختلاف درجه حرارت سطح و عمق آن است. برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن نسوز را متخلخل می سازند که با این عمل فشارهای داخلی را بسیار کم می کنند. 

مواد مصرفی در آجر نسوز صنعتی رنگی

مواد مصرفی در آجر نسوز صنعتی رنگی تابع کاربرد و نوع استفاده از آن آجر نسوز است. زیرا با کم و زیاد نمودن بعضی از این مواد، خصوصیات نسوز نیز دچار تغییراتی می شود. این تغییرات از درجه حرارت قابل تحمل گرفته تا سایر خصوصیات نظیر مقاومت سایشی و تحمل در برابر ضربه. به طور کلی در صنعت چهار نوع نسوز به کار می رود؛ نسوز سیلیکاتی شاموتی، نسوز سیلیکات منیزیم، نسوز سیلیسی، نسوز کربناتی و نسوزهای دیگر. کوره های فلز گذاری، سیمان پزی، سرامیک پزی و شیشه آب کنی و مانند اینها نیاز به جسم نسوز یا آجر نسوز دارند. در کوره های سیمان پزی و ذوب شیشه از نوع نسوزهای آلومینی استفاده می شود. مواد مصرفی در این نوع آجرهای نسوز شامل اکسید آلومینیوم و اکسید سیلیس است که هرچه اکسید آلومینیوم بیشتر باشد، نقطه ذوب هم بالاتر می رود. نوع  دیگر آجر های نسوز، آجر نسوز سیلیسی است که مواد تشکیل دهنده آن حدود ۹۷ درصد از سیلیس می باشد و به همین دلیل ایراد اصلی آن عدم چسبندگی دانه ها به یکدیگر می باشد و می بایست از چسب برای رفع این ایراد استفاده نمود. کاربرد این نوع آجرهای نسوز در صنعت برای کوره های ذوب مس و در فولادسازی به روش اسیدی است. در صنایع فولاد سازی نیز از آجر های نسوز کرم منیزی استفاده می شود. این آجرهای نسوز که از مواد کرم و منیزیم تشکیل می شوند دارای طرح اختلاط ۳۰ و ۷۰ درصد است. نوع دیگری از آجرهای نسوز، آجرهای نسوز شاموتی هست که این نوع نسوز از ۱۰ تا ۴۵ درصد اکسید آلومینیوم و ۵۰ تا ۸۰ درصد نیز از اکسید سیلیس تشکیل می شوند. البته منطبق بر استاندارد ایران این نوع آجرهای نسوز می بایست بین ۳۰ تا ۴۵ درصد اکسید آلومینیوم داشته باشد. البته در این نوع نسوزها حدود ۶و نیم درصد هم ناخالصیهایی وجود دارد. وجود ناخالصی باعث پایین آوردن نقطه ذوب می شود. ماده چسبنده بین موادی این نوع نسوز، خاک رس مثل کائولن، هالویزیت و خاک نسوز است. 

شناسایی آجر نسوز صنعتی رنگی

شناسایی آجر نسوز صنعتی رنگی

شناخت آجر نسوز صنعتی رنگی به دلیل تخصصی بودن دارای یکسری عوامل است . در پروژه های بزرگ و صنعتی گروههایی از مهندسین مشاور در روند اجرای پروژه به عنوان بازوی کارفرما فعالیت دارند. به دلیل استفاده زیاد این نوع آجرها در کوره های پروژه های صنعتی، مهندسین متخصص این حوزه، رفتار فیزیکی و شیمیایی این نوع آجرهای نسوز را بررسی می نمایند. بر حسب نیاز استفاده از این نوع نسوزها، بهترین گزینه را انتخاب و برای اجرا تهیه می نمایند. رفتار فیزیکی این مواد نظیر مقاومت در برابر ضربه و مقاومت فرسایشی و ابعاد ظاهری از مهمترین گزینه های مورد بحث در این حوزه می باشد. در کوره هایی که برخورد مواد زیاد صورت می گیرد، مقاومت در برابر ضربه بسیار مهم و ضروری است. به لحاظ ابعاد و مشخصات ظاهری نیز باید متذکر شویم که بعضی از تولید کنندگان اقدام به ساخت آجرهای نسوز رنگی با ابعاد سفارشی و خصوصی هستند. اگر چه تولید این آجرهای نسوز رنگی در قالب های خاصی و تحت اندازه های استانداردی تولید و عرضه می شوند اما برای تولید ابعاد سفارشی می بایست اقدام به ساخت قالبهایی متناسب با همان ابعاد نمود که این کار توسط شرکتها و قالب سازان متخصص صورت می گیرد. تولید اینگونه مصالح با ابعاد خارج از عرف، مستلزم هزینه های بیشتری نیز می باشد که قیمت تمام شده محصول را نیز بالا می برد. خریدار آجر نسوز با این مشخصات، معمولا اقدام به ارسال نیرویی متخصص در کارخانه تولیدی نموده تا روند تولید آن به همه لحاظ تحت کنترل کیفی قرار گیرد. با توجه به گرم و سرد شدن کوره های پخت صنعتی، ضروری است انقباض و انبساط نسوز با انقباض و انبساط کوره هماهنگ باشد تا بتواند تغییرات حرارتی ناگهانی یا شوک حرارتی را نیز به خوبی کنترل نمود. بررسی تمامی مشخصات فیزیکی و شیمیایی این نسوزها به روشهای مختلف آزمایشگاهی و اعتماد بر سازنده صورت می گیرد. بسیاری از سازندگان و تولید کنندگان این نوع آجرها، اقدام به انتشار مشخصات فنی محصول خود نموده و کاربردهای آن را نیز توصیه می کنتد. بنابراین برای خرید و تهیه این نوع مصالح باید تسلط کافی و مطمئن به مشخصات فنی آن داشته باشیم و خرید دور از آگاهی و شناخت، شروع بسیاری از مشکلاتی است که رفع و برطرف نمودن آن مستلزم هزینه های گزاف بوده و مسیر ساخت یک پروژه را با خطر مواجه می سازد.

خریدار انواع آجر نسوز صنعتی رنگی

خریدار و مشتری انواع آجر نسوز صنعتی، طیف عظیمی از پروژه های صنعتی و مسکونی و اداری و بیمارستانی و … می باشد که هر کدام منطبق بر نیاز و خواسته خود، نوعی از آن را خریداری و اجرا می نماید. شاید حساسیتی که در تهیه و خرید آجرهای نسوز صنعتی، برای استفاده در ساختمان سازی است، خیلی بالا نباشد و جنبه های ظاهری آن ملاک خرید باشد. اما هرچه پروژه تخصصی تر باشد ورود به این حوزه نیز باید توسط مهندسان متخصص امر صورت گیرد. در این پروژه ها تمامی مشخصات آجر نسوز باید به صورت کاملا تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. و تک تک رفتارهای فیزیکی و شیمیایی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. گرچه در اکثر کارخانه های تولیدی هستند کارشناسانی که مطابق بر  نیاز خریداران، محصول مربوطه را به آنها معرفی کنند. اما خود خریداران نیز باید به یکسری اطلاعات اولیه در خصوص این محصول دسترسی داشته باشند تا خرید با کیفیتی را انجام دهند. خریدار آجر رنگی نسوز نیز باید همین روال را طی نماید. ثبات رنگی آجرهای نسوز از اهمیت بالایی برخوردار است حال چه این آجر رنگی در پروژه ساختمانی و نماسازی استفاده شود و چه در سایر پروژه های دیگر به کار رود. تأثیر گذاری آجر نسوز با کیفیت در بالابردن کیفیت کار انجام شده در تمامی پروژه ها ملموس و قابل درک است. 

تهیه لوازم ساخت آجر نسوز صنعتی رنگی

تهیه لوازم ساخت آجر نسوز صنعتی رنگی

ساخت آجرهای نسوز صنعتی رنگی توسط تولیدکنندگان متخصص در این رشته انجام می شود. این تولید کنندگان برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود اقدام به شناسایی معادن این مواد می کنند و باید از مواد اولیه خود به لحاظ کمی و کیفی اطمینان حاصل نمایند. شناخت این معادن به عنوان مرکز تهیه لوازم ساخت، توسط گروهی از مهندسان مشاور زمین شناسی صورت می گیرد . البته جدای از تهیه مواد اولیه مرغوب که در روند شکل گیری آجر نسوز با کیفیت نقش دارد سایر لوازم ساخت نظیر دستگاههای سنگ خرد کن و آسیاب، دستگاههای تهیه خشت و قالبهای مربوط به آن نیز و دستگاههای پرس و خشک کن ها و … از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به عنوان مثال قالبهای تهیه خشت باید کاملا صاف و گونیایی و به دور از هرگونه پیچیدگی و تاب  باشد و بتواند تحت پرس دستگاهها به خوبی این نیروها را کنترل و انتقال دهد. تولید کنندگان ما برای تولید یک محصول خوب و استاندارد باید لوازم مورد نیاز تولید خود را از شرکتهای صاحب نام خریداری نمایند. این لولزم باید آجرهای نسوز زیادی را برایشان تولید کند و به همین جهت استحکام و کیفیت آنان باید برای مدتها  تضمین شود زیرا با از کار افتادن آنها تمامی چرخه تولید از کار خواهد افتاد و ضرر های زیادی را متوجه صاحبان خود می نماید.

روش های ارسال اجر نسوز صنعتی رنگی

برای ارسال آجر نسوز از سوی کارخانه تا محل مصرف از کامیونهای با ظرفیتهای مختلف استفاده می کنند. پس از اینکه مراحل خرید توسط خریدار به انجام رسید، ارسال محصول توسط تولید کننده و یا شرکتهای پخش مربوطه انجام می شود. به این صورت که به باربری های مجاز اعلان بار می شود و آن باربری ها برحسب تناژ بار، اقدام به ارسال کامیون به محل بارگیری می نمایند. در زمان بارگیری برحسب اهمیت بار باید دقت شود تا جابجایی توسط کارگران و یا دستگاههای لیفتراک و یا نوار نقاله به دقت و کنترل شده صورت گیرد. در زمان چینش بار در کامیون باید دقت شود تا آجرها به صورت فشرده و منظم چیده شوند تا در زمان حرکتهای جانبی کامیون آسیبی متوجه آنان نشود. در هر صورت همه مراحل اعم از بارگیری و حمل و تخلیه باید توسط نیروهای کاردان و متخصص صورت گیرد. بیشترین آسیبی که اینگونه آجرها می بینند از جمله شکستگی و لب پریدگی، نتیجه ارسال ناصحیح است که در مراحل ارسال اتفاق می افتد. گرچه شرکتهای حمل بار اقدام به بیمه نمودن محصول و بارنامه می نمایند اما این بیمه ها برای مواقعی است که کامیون دجار سانحه شود و به قسمت زیادی از بار آسیب رسد. البته راننده کامیون ضامن رساتدن بار به صورت صخیح و سالم دست مصرف کننده و خریدار است.

درصد تأثیر گذاری آجر نسوز صنعتی رنگی بر زیبای ساختمان

درصد تأثیر گذاری آجر نسوز صنعتی رنگی بر زیبای ساختمان

به دلیل تنوع بالای آجرهای نسوز صنعتی رنگی از جمله ابعاد و رنگ، امروزه نمای بسیاری از ساختمانها مزین به این آجرها شده است. جنس، ابعاد، رنگ و نحوه اجرا از عوامل تاثیر گذار در زیبایی نمای ساختمانهای آجری است. شناسایی آجر صنعتی که متناسب با نمای ساختمان باشد نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در این زیبایی است. البته مهتدسان معمار زیادی هستند که اقدام به طراحی نما با این نوع آجرها می کنند. این معماران با در نظر گرفتن تمامی عوامل محیطی و فرهنگی و کاربری، اقدام به طراحی نمایی زیبا برای این ساختمانها می نمایند. به دلیل تنوع ابعادی این آجرها، اجرای آجرهای نسوز در سایر قسمتهای ساختمان نیز صورت می گیرد. اگرچه به دلیل وجود بعضی مواد نظیر اکسید آهن در مواد اولیه این آجرها، تاثیر زیادی در رنگ پذیری آجرهای نسوز و متمایل شدن به رنگ قرمز است. البته در نوع و شکل پذیری رنگ اینگونه آجرها، باید به زمان پخت و میزان حرارت پخت آجرها در کوره نیز اشاره کرد. در پروژه های صنعتی به مشخصات آجر نسوز نظیر مواد آجر نسوز در هنگام سفارش و خرید اهمیت زیادی می دهند.  در بعضی از این نوع آجرها، مواد تشکیل دهنده و اصلی آن، نقش بسزایی در ایجاد مقاومت حرارتی و سایشی دارند. 

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *