مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

تولید کننده انواع آجر نمای نسوز

آنچه در این مقاله می خوانید...

تولید آجر نمای نسوزمشخصات ظاهری آجر نمای نسوزابعاد مختلف آجر نمای نسوزآموزش درست کردن آجر نمای نسوزتهیه مواد اولیه آجر نمای نسوزدانستنی هایی درباره آجر نمای نسوزآنالیز انواع آجر نمای نسوز

انواع آجر نمای نسوز نیز نتیجه این روند تکاملی آجر است. آجر نسوز به دلیل تنوع ابعادی و رنگ ظاهری و نیز مقاومت کافی در برابر گرما و سرما و ضربه های مکانیکی، یکی از بهترین گزینه ها جهت نماسازی ساختمانهای مسکونی، تجاری، اداری و فرهنگی می باشد. در کشورمان عده زیادی به عنوان تولید کننده انواع آجر نمای نسوز فعالیت می کنند و به همین دلیل تهیه آجر نما کار سخت و دشواری برای سازندگان ساختمانها نمی باشد. 

تولید کننده انواع آجر نمای نسوز

تولید آجر نمای نسوز

تولید آجر نمای نسوزآجر واژه ای بابلی است. نام خشت نوشته هایی بوده است که بر آنها فرمان، منشور و قانون را می نوشتند. برای تهیه خشت، پس از فروکش نمودن آب سیلاب، گل خمیری را از کنار رودخانه ها بدست می آوردند. پختن آجر باید همزمان با پیدایش آتش، آن هم نخست در دشتهایی که سنگ یافت نمی شده باید اختراع شده باشد. نخستین بار از گل پخته دیواره ها و کف اجاقها، به آجرپزی پی بردند. پیشینه آجر پزی در ایران متعلق به خوزستان می باشد. در ایران، در جاهایی که سنگ نبوده، پختن و مصرف کردن آجر از زمان باستان معمول شده است. در دوران ساسانیان، مصرف کردن آجر گسترش یافت. با گسترش علوم و فنون و روند تکامل مصالح ساختمانی، آجر نیز به تکامل رسیده و در انواع مختلف مطابق با نیاز بشر تولید و عرضه گردیده است.

عموما ۷۰ درصد نسوزهای تولید شده در صنعت ذوب و تهیه فلزات مصرف می شود. نسوز در ساختمان در داخل شومینه، نمای ساختمان و دیگر المانهای دکوراتیو داخلی یا سیستم حرارتی مثلا دیگ بخار استفاده می شود. کاربردهای دیگر آن در بیمارستانها و در داخل کوره زباله سوزی، دیگ شوفاژ و … است. مخلوط خاک رس و سیلیس از رایج ترین نسوزها است. درصد اختلاط این دو ماده تعیین کننده میزان تحمل حرارت های مختلف است. به طور مثال، نسوزی که پایین ترین درجه حرارت را می تواند تحمل کند، مخلوط ۹۵ درصد سیلیس و ۵ درصد خاک رس است، که می تواند حرارت ۱۵۸۰ درجه را تحمل کند. این حرارت مرز بین نسوز و غیر نسوز است.

طبق استاندارد ایران، به ماده ای نسوز گویند که می تواند حرارت ۱۴۵۰ درجه را تحمل کند. حرارت قابل تحمل نسوزها باید چند درجه بالاتر از حرارت کوره مورد نظر باشد، تا در اثر گرمای کوره، ذوب نشده و نیز انقباض و انبساط آنها موجب خرد شدن و فرو ریختنشان نشود. انقباض و انبساط نسوز باید با انقباض و انبساط کوره هماهنگ باشد و بتواند تغییر حرارت ناگهانی و یا همان شوک ناگهانی را تحمل کند. نسوز باید در مقابل سایش، ضربه، فشار و سایر نیروهای موجود در کوره مقاوم بوده و تحمل بار کوره را داشته باشد. همچنین نسوز باید در برابر پوسته شدن مقاوم باشد. دلیل پوسته پوسته شدن نسوز، اختلاف درجه حرارت سطح و عمق آن است.

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن، نسوز را متخلخل می سازند که با این عمل فشارها و تنشهای داخلی را بسیار کم می کند. اما تخلخل ریز یا درشت در بعضی موارد باعث تجمع گازها در سوراخها می شود و تخریب نسوز را به دنبال دارد. روند تهیه  نسوزها شامل موارد زیر است: دانه بندی نسوز، آماده سازی مواد، شکل دادن نسوز با فشار حدود ۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع، خشک کردن نسوز، پختن نسوز در حرارت ۱۲۵۰ تا ۱۹۰۰ درجه که گاها با توجه به استفاده و کاربری نسوز این دما تا ۲۵۰۰ درجه نیز متغیر است.     

مشخصات ظاهری آجر نمای نسوز

آجر نمای نسوز نیز به مانند سایر مصالح ساختمانی می بایست از یکسری فاکتورهای خوب در ظاهر و باطن خود برخوردار باشد. مشخصات آجر نمای خوب ساختمانی، آنهم از نوع نسوز که دارای قیمت بالاتری از نوع معمولی آن می باشد، اهمیت دقت و دانش را در زمان خرید به ما یادآوری می نماید. به طور کلی یک آجر خوب باید صدای زنگ بدهد، یعنی در زمان برخورد دو عدد آجر صدای زنگ را بشنویم. این صدای زنگ نشان دهنده توپری و تاب زیاد و پایداری آن در برابر نشت کردن آب و یخبندان است. آجری که صدای خفه بدهد، خوب نپخته است و یا ترک دارد. آجر خوب باید گرمارسانی اش کند و کم باشد.

جسمهای شیمیایی در آن اثر نکنند، به ملات خوب بچسبد، سخت باشد، کم ساییده شود و یا مقاومت سایشی بالایی داشته باشد و توپر باشد. آجر پوک آب می مکد و در سرما یخ می زند و خرد می شود. آجر ساختمانی نباید کمتر از ۸ درصد و بیشتر از ۱۸ درصد وزنش آب بمکد. اکر کمتر آب بمکد به ملات خوب نمی چسبد و اگر بیشتر آب بمکد نشانه پوکی آن است. امروزه تنوع ظاهری آجرهای نمای نسوز به لطف پیشرفت تکنولوژی های ساخت مصالح ساختمانی و سلیقه مشتریان زیاد بوده و این تنوع شامل رنگ و ابعاد نیز می باشد.

گرچه این نوع آجرها از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند اما رنگهای قرمز و قهوه ای طرفداران زیادی در بین سازندگان ساختمان دارند. در زمان خرید اینگونه آجرها باید دقت نمود تا ابعاد و رنگ آجر انتخابی یکنواخت باشد و در صورتیکه از تغییرات زیادی برخوردار باشند این خود بیانگر کیفیت نازل آن تولید کننده است. 

ابعاد مختلف آجر نمای نسوز

ابعاد مختلف آجر نمای نسوزدر گذشته های نه چندان دور، ابعاد آجر نسوز از تنوع بالایی برخوردار نبود و فقط در یک یا دو سایز خاص تولید می شد. شاید این یکنواختی در سایز و اندازه را بتوان به عنوان یکی از عوامل استفاده کمتر این آجرها در گذشته عنوان کرد. امروزه با عنایت به پیشرفت تکنولوژی ساخت دستگاههای تولید کننده مصالح ساختمانی، که دارای توان تولید در ابعاد و اندازه های مختلف هستند، این گستردگی و حوزه وسیع انتخاب را برای معماران و خریداران آن مهیا نموده است. به دلیل همین وسعت انتخاب است که استفاده از این آجرها در حوزه های مختلف ساخت مورد استفاده قرار گرفته است.

کف سازی با این آجرهای نسوز به لطف ابعاد موزاییکی آن نیز دارای طرفداران خاص خود است. چرا که به دلیل مقاومت بالای آجرهای نسوز در مقابل سایش و یخبندان، گزینه بسیار خوبی برای کف سازی بعضی از معابر می باشد.

معمولا برای نماسازی با آجرهای نسوز، از نوع پلاکی آن استفاده می کنند که وزن زیادی به دلیل سبکی به سازه تحمیل نمی کند. به دلیل تنوع ابعادی، و عدم نیاز به برشکاری های اضافی، پرت و دور ریز این آجرها بسیار پایین است. با توجه به مقاومت بالای آجرهای نمای نسوز در مقابل سرما و گرما، سد محکی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان است و زمانیکه در نما از آن استفاده می کنیم به خوبی جلوی این تبادلهای حرارتی را می گیرد. همچنین به دلیل جذب آب پایین، در مقابل انتقال رطوبت از بیرون به داخل ساختمان نیز عملکرد خوب و قابل قبولی دارد.           

آموزش درست کردن آجر نمای نسوز

برای تولید آجر نمای نسوز یکسری از عوامل نظیر کاربرد و اندازه آن از اهمیت زیادی برخوردار است. آجرهای نسوز حسب کاربرد و نوع استفاده از آن، از مواد خاص به خود تشکیل می گردند که نسبت اختلاط آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی آجرهای نسوز، از خاک رس نسوز با درصدهای آلومین و سیلیس ساخته می شود. برای درست کردن این نوع آجر، ابتدا خاک و مواد مورد نظر را قالب گیری و پس از خشک شدن، پخته می شود.

آجرهای نسوز متراکم قادر به تحمل حرارت بین ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سلسیوس هستند. رسهای نسوز درصد بالاتری آلومینیوم دارند و قادرند تا حرارت ۲۰۰۰ درجه سلسیوس را نیز تحمل کنند. پس از پخته شدن در کوره و خنک شدن، قابل استفاده در محل مصرف می باشند. شایان ذکر است حرارت و مدت زمان این حرارت نقش زیادی در شکل گیری رنگ این آجرها دارند. گرچه نباید از سهم ترکیب مواد اولیه آجر نما نیز در رنگ پذیری این آجرها چشم پوشی کرد.    

تهیه مواد اولیه آجر نمای نسوز

تهیه مواد اولیه آجر نمای نسوزبرای ساخت و تهیه آجر نمای نسوز، برحسب نوع استفاده و کاربرد آن به یکسری مواد اولیه و ترکیب آنها با یکدیگر نیاز داریم. به طور کلی آجرهای نمای نسوز برحسب مواد تشکیل دهنده آن به هشت گروه تقسیم می شوند که عبارتند از: آجر آلومینی، آجرسیلیسی، آجر نیمه سیلیسی، آجر منیزی، آجر شاموتی، آجر دولومیتی، آجر فورس تریتی، آجرکرم منیزی. که آجر نسوز آلومینی، از آلومین و سیلیس تشکیل شده و هرچه آلومین آن بیشتر باشد، نقطه ذوب هم بالاتر می رود.

اگر مقدار آلومین بیش از ۸۰ درصد و مقدار سیلیس حدود ۲۰ درصد باشد، نسوز حاصل تا ۲۰۵۰ درجه حرارت را تحمل می کند. اگر مقدار آلومین حدود ۵۰ درصد و سیلیس به کار رفته نیز حدود ۵۰ درصد باشد، آجر نسوز به دست آمده، مناسب و مقاوم در برابر پوسته شدن است.به طور کلی آجرهای سیلیسی با مقدار ۹۷ درصد سیلیس ساخته می شود. اشکال عمده اینگونه نسوز عدم چسبندگی دانه ها به یکدیگر و لزوم استفاده از چسب است. اگر در این نوع آجرهای نسوز در دانه بندی دقت نکنند، تخلخل تا ۳۵ درصد حجم آجر هم می رسد.

از آجرهای نسوز سیلیسی برای فولاد سازی به روش اسیدی و کوره ذوب مس استفاده می شود. آجرهای نیمه سیلیسی حدود ۸۰ درصد سیلیس دارددر نتیجه نقطه ذوب و مقاومت آن در برابر بار کوره کمتر از آجر سیلیسی است ولی ثبات حجمی بیشتر داشته و دیرتر پوسته پوسته می شود. آجرهای نسوز منیزی که به آن منیزیت هم می گویند، دمای حدود ۱۶۰۰ درجه را تحمل می کنند و نقطه ضعف آنها تغییر حجم در برابر حرارت و پوسته پوسته شدن است. که راه حل این مشکل آسیاب کردن مجدد و دوباره پختن آن است. با افزودن ۵ تا ۱۵ درصد کرومیت به مواد این آجر نسوز، مقاومت در برابر شوک حرارتی را بالا می برند. ۷۰ درصد آجرهای کوره سیمان پزی از این نوع آجر نسوز می باشد.

بدین ترتیب میبینیم متناسب با کاربرد هر نوع آجر نسوز، مواد اولیه آن تغییر و یا درصد اختلاط آنها با یکدیگر پایین و بالا می شود. مواد اولیه آجرهای نمای نسوز، ترکیبی از خاک های رسی، خاک های نسوز و رسهای نسوز قرمز رنگ می باشد که با دما و زمان پخت متفاوت،به رنگهای گوناگونی دست می یابند.   

دانستنی هایی درباره آجر نمای نسوز

باید بدانیم که آجرهای نمای نسوز به عنوان یکی از مهمترین المانهای ساخت نمای ساختمانهای با کاربردهای گوناگون، می باشد که مورد توجه بسیاری از معماران سنتی و مهندسان طراح و کارفرمایان قرار گرفته است. شاید تنوع در انتخاب این آجرها که به لطف زحمات و تلاشهای تولید کنندگان میسر گردیده است از مهمترین دلایل گسترش این گونه نماها بتوان برشمرد. اینگونه آجرها  به غیر از نما در سایر فضاهای داخلی ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از نکات مهم در زمان خرید این نوع از مصالح، دقت در خرید جهت تهیه محصولی با کیفیت است. سایز و رنگ بندی این نوع آجرها نیز از عوامل مهم در تهیه آن است. در آجرهای با کیفیت مطلوب و بالا هیچگونه لب پریدگی و شکستگی نباید وجود داشته باشد. در استفاده این آجرها حتما می بایست از استاد کاران مجرب و توانا استفاده کرد چرا که نقش استاد کار ماهر در اجرای یک نمای زیبا و ظریف بسیار مهم است. در زمان خرید این محصول سعی نماییم از تولید کنندگان خوش نام و با سابقه استفاده نماییم که خط تولید آنها نیز به روز و مجهز به دستگاههای جدید باشد تا آجرها عاری از هرگونه پیچش و کاملا به لحاظ ابعادی کالیبره باشند.

در زمان تخلیه و بارگیری از کارگران مجرب استفاده نماییم تا کمترین آسیب متوجه آجرهای نسوز گردد. همچنین در زمان نصب این آجرها باید دقت نمود ماسه و آب مصرفی جهت ملات، عاری از هرگونه مواد آلی باشد.  

آنالیز انواع آجر نمای نسوز

آنالیز انواع آجر نمای نسوزآجرهای نمای نسوز، کاربردهای زیادی علاوه بر نماسازی نیز دارند. به همین دلیل قبل از استفاده از آنها باید به آنالیز آجر نمای نسوز پرداخت. فاکتورهای مهمی جهت این آنالیز در نظر گرفته می شود که به لحاظ کیفیت، کمیت، ریالی و همخوانی طرح نما با کاربرد آن، معمولا از اهمیت بالایی برخوردار است.

در پروژه های بزرگ و دولتی این آنالیز از سوی دفاتر فنی کارفرما و مهندسان مشاور به همراه پیمانکار صورت می گیرد. استفاده از نماهای سنگی در پروژه هایی که آفتاب خوری بالایی دارند معمولا توصیه نمی شود چرا که استعداد جداشدگی نما از سازه با وجود اسکوپ نیز محتمل است و بهترین گزینه استفاده از آجر نمای نسوز است که دارای ابعاد کوچکتری بوده و از قدرت چسبندگی به ملات بالاتری برخوردار است. بنابراین با عنایت به شرایط اقلیمی کشورمان و همخوانی اینگونه آجرها با معماری ایرانی، به نظر می رسد استفاده از اینگونه آجرها با تنوع رنگی و ابعادی بالا، بهترین گزینه برای نماسازی ساختمانها می باشد.    

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *