مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

برترین عرضه کننده آجر نسوز کوره سبک

آنچه در این مقاله می خوانید...

افزایش مقاومت گرمایی آجر نسوز کوره سبکعرضه انواع آجر نسوز کوره سبکسبک بودن آجر نسوز کورهبافت ملموس آجر نسوز کوره سبکداشتن رنگ ثابت آجر نسوز کوره سبکضد سایش بودن آجر نسوز کوره سبکتکنولوژی تولید آجر نسوز کوره سبک

برترین عرضه کننده آجر نسوز کوره سبک، این محصول را با کیفیت بالایی ارائه می دهد. آجر نسوز سبک، نسبت به سایر محصولات حوزه خود، وزن کم و تخلخل بالایی دارد؛ در نتیجه هدایت حرارتی آن، پایین بوده و به همین دلیل بیشتر در کوره های صنعتی استفاده می شود؛ البته همانند سایر آجرهای نسوز، می توان این محصول را جهت تزئین بخش های مختلف ساختمان نیز به کار برد.

برترین عرضه کننده آجر نسوز کوره سبک

افزایش مقاومت گرمایی آجر نسوز کوره سبک

افزایش مقاومت گرمایی آجر نسوز کوره سبک پیش از پرداختن به موضوع افزایش مقاومت گرمایی آجر نسوز کوره سبک، بهتر است؛ آن را تا حدودی معرفی کنیم.
برای معرفی این محصول، لازم است به طور کلی با انواع آجرهای نسوز آشنا باشیم.
به طور کلی آجر نسوز، نوعی آجر ساخته شده از پوکه های معدنی خیلی خاصی یا مواد سرامیکی طبیعی و خاک نسوز می باشد؛ این آجرها کاربردهای گسترده ای در صنعت و همچنین نماکاری یا تزئین ساختمان دارند.

انواع آجر نسوز را از نظر ساختار و نوع ترکیبات معدنی به کار رفته به چهار گروه کلی زیر تقسیم می کنند:

 • آجر نسوز سیلیسی
 • انواع آجر نسوز ویژه
 • آجر نسوز آلومینیومی
 • آجر نسوز قلیایی

هر کدام از اینها نیز به نوبه خود متنوع بوده و به زیر مجموعه هایی تقسیم می شوند.

به طور معمول منظور از آجر نسوز کوره سبک، همان آجرهای گروه اول می باشد؛ همان گونه که تا حدودی مشخص است؛ این آجرها از ترکیبات سیلیس یا خاک های دیرگداز تولید شده اند؛ این مواد به نوبه خود، باعث افزایش مقاومت آجر نسوز می گردند.
لازم به ذکر است که خاک های سیلیسی، شامل مقدار زیادی اکسید سیلیسیوم و همچنین اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن می باشند.
ناگفته نماند؛ که علاوه بر بحث ترکیبات و مواد تشکیل دهنده، به منظور افزایش مقاومت گرمایی آجر نسوز کوره سبک، آن را در دمای بسیار بالای کوره (۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد) می پزند.

وزن کم، دانسیته کمتر، هدایت حرارتی پایین و همچنین مقاومت بی نظیر از جمله مهم ترین ویژگی های آجر نسوز کوره سبک می باشند.
علت نام گذاری این نوع آجر نسوز با پسوند کوره سبک، این است که به میزان بالایی جهت پوشش داخلی کوره فولاد سازی و سایر کوره های صنعتی استفاده می شود.
البته وزن سبک این آجرها (همانند سایر آجرهای نسوز)، باعث می شود که جهت برخی مصارف ساختمانی نیز به کار روند؛ به عنوان مثال می توان به نماکاری و ساخت انواع شومینه یا باربیکیو اشاره کرد.

عرضه انواع آجر نسوز کوره سبک

عرضه آجر کوره سبک با تنوع مطلوبی صورت می گیرد.
برخی از این آجرها را جهت تزئین نمای خارجی یا دکوراسیون داخلی ساختمان استفاده می کنند؛ از این رو تنوع طرح و رنگ آنها بسیار مهم می باشد.

در حالت کلی انواع آجر سبک کوره از جنبه های زیر با هم فرق دارند؛

 • نوع مواد اولیه و درصد هر کدام از آنها
 • درجه حرارت کوره
 • مدت زمان پخت آجر با کوره
 • ابعاد آجر نسوز کوره سبک
 • وزن آجر نسوز
 • طرح و رنگ آجر نسوز کوره سبک
 • مصارف کاربردی آجر نسوز

عرضه انواع آجر نسوز کوره سبک با اهداف مختلفی صورت می گیرد. بخش قابل توجهی از موارد استفاده این محصول به کوره ها، پاتیل ها و عایق کاری های صنعتی مربوط می شود؛ همچنین نمونه های معمولی تر این آجرها، برای پوشاندن دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان به کار می روند.

علت عرضه ارقام مختلف آجر نسوز کوره سبک به میزان بالا را باید به ویژگی ها و مزایای آن نسبت داد.
مهم ترین مشخصات این کالا به شرح زیر می باشند:

 • دانه بندی مناسب، ساختار مولکولی متراکم و ظریف
 • پایدار ماندن در درجه حرارت های بسیار بالا
 • عایق حرارت و صوت
 • استحکام و ماندگاری بالا
 • مقاوم به سرما و یخ زدگی
 • عدم شوره زدن
 • داشتن رنگ طبیعی و ثبات رنگ

به طور کلی اقسام گوناگون آجر نسوز کوره سبک در شرایط مختلف اقلیمی و در برابر بسیاری از عوامل خارجی (حتی باران های اسیدی) مقاومت می کنند؛ همچنین این آجرها، قابلیت ملات پذیری بسیار خوبی داشته؛ و آب ملات زیرین خود را پس نمی دهند. این ویژگی به نوبه خود، موجب سالم ماندن و افزایش طول عمر آجر می گردد.
ناگفته نماند؛ که آجرهای نسوز به راحتی نصب شده و حتی در برابر نور شدید آفتاب نیز رنگ آنها تغییر نمی کند.

سبک بودن آجر نسوز کوره

سبک بودن آجر نسوز کوره یکی از مهم ترین و جالب توجه ترین مشخصات آجر نسوز کوره، سبک بودن آن است.
وزن کم و دانسیته پایین این آجرها نسبت به سایر آجرهای نسوز، باعث می شود که از لحاظ کاربرد، طیف گسترده تری را در بر بگیرند.
بی تردید وجود خاک های سیلیسی و ترکیبات خاص آنها، باعث شده است که این آجرها، نسبتاً سبک باشند.

سبک بودن وزن ساختمان از جمله مسائلی است که همواره مطرح می شود؛ چرا که سنگین شدن دیوارهای یک بنا از جنبه های مختلف، خطرناک بوده و امکان تخریب ساختمان را به میزان بالایی افزایش می دهد. در این راستا استاندارهایی وجود دارد که باید رعایت گردد؛ به این معنا که وزن نسبی ساختمان (به نوع بنا بستگی دارد) نباید از حد مجازی تجاوز کند.
یک سری مصالح ساختمانی وجود دارند؛ که از لحاظ وزن، شرایط مناسبی داشته؛ اما استحکام کافی را ندارند؛ طبیعتاً این اقلام، باعث کوتاه شدن عمر ساختمان می شوند.

آجر نسوز کوره سبک، یکی از بهترین محصولاتی است که می توان آن را جهت پوشش نمای خارجی ساختمان و قسمت های مختلف داخلی استفاده کرد.
سبک بودن و استحکام فوق العاده از جمله ویژگی های بارز آجر نسوز کوره به شمار می روند؛ در نتیجه به جرات می توان گفت که بهترین وسیله برای نماکاری می باشند.
از آجر نسوز کوره سبک می توان جهت تزئین دور ستون های ساختمانی، قسمت های داخلی و خارجی شومینه، همچنین فضای آشپزخانه استفاده کرد؛ علی الخصوص اطراف فر و اجاق گاز که همواره در معرض دمای بالا قرار دارند.

با توجه به آنچه بیان شد؛ آجر نسوز کوره سبک را می توان به راحتی در ساختمان های مختلف، همچنین کوره ها و موارد مشابه استفاده کرد.

بافت ملموس آجر نسوز کوره سبک

بافت آجر نسوز، بسیار متراکم، به هم پیوسته، ملموس و جذاب است؛ به همین علت از بهترین لوازم نماکاری ساختمان به شمار می رود. این ویژگی در مورد کلیه ارقام آجر نسوز از جمله نمونه های کوره سبک، صدق می کند.

لازم به ذکر است؛ یکی از راه های شناخت و تشخیص آجر نسوز کوره سبک اصل و مرغوب، لمس آن می باشد. این آجر ها هم از نظر بافت و هم از لحاظ شکل ظاهری، بسیار طبیعی و گرم جلوه می کنند.
به عبارت دیگر بافت ملموس آجر نسوز کوره سبک، باعث می شود که در هر محلی نصب شوند؛ ظاهری سنتی و آرام به آن ببخشند؛ در نتیجه به نظر می رسد که در میان انواع و اقسام مصالح مدرن مرتبط با تزئینات ساختمان، هنوز هم نمای آجری، طرفداران ویژه ای داشته باشد.

علاوه بر بحث ملموس بودن بافت و زیبایی منحصر به فرد نمای ساخته شده با آجر نسوز کوره سبک، این محصولات را می توان جهت عایق کاری ساختمان در برابر هوای گرم یا سرد به کار برد؛ ویژگی عایق بودن این متریال ها، میزان مصرف انرژی را به میزان بالایی کاهش داده و این مسئله به نوبه خود باعث کاهش هزینه ها می گردد؛ زیرا در اقلیم های سرد به گاز یا سوخت کمتری جهت گرم کردن محیط داخلی ساختمان نیاز هست؛ همچنین در مناطق گرمسیر نیز مصرف برق جهت خنک کردن ساختمان کاهش می یابد.

با توجه به آنچه بیان شد؛ و در نظر گرفتن طول عمر بالای آجر نسوز، به جرات می توان گفت که نصب و اجرای این محصول در قسمت های مختلف ساختمان، نوعی ذخیره سرمایه محسوب شده و در بلند مدت، صرفه اقتصادی قابل توجهی خواهد داشت.

داشتن رنگ ثابت آجر نسوز کوره سبک

داشتن رنگ ثابت آجر نسوز کوره سبک یکی از مهم ترین دلایل انتخاب آجر نسوز کوره سبک برای ساختمان، ثابت ماندن رنگ آن است؛ همچنین این محصولات، تنوع رنگی قابل توجهی داشته و بسیاری از سلیقه ها را پوشش داده اند؛ اما نکته شایان ذکر، این است؛ که رنگ آجر نسوز، حاصل مواد طبیعی و پخت آن در کوره می باشد؛ به این معنا که از هیچ گونه رنگ مصنوعی در ساختار آن استفاده نشده است.

ناگفته نماند؛ که نحوه قرار گرفتن آجر نسوز در کوره و همچنین مدت زمان حرارت دهی بر رنگ نهایی آن تاثیر می گذارند. به طور کلی هر چه یک آجر به مرکز کوره، نزدیک تر باشد؛ رنگ تیره تری خواهد یافت؛ با توجه به این مسئله طبیعتاً آجرهای دورتر از مرکز کوره، روشن تر می شوند.

به علت طبیعی بودن رنگ آجر نسوز کوره سبک، در برابر نور و گرمای شدید آفتاب، مقاومت کرده و تا سال های سال به همان شکل روز اول باقی می ماند. از طرفی با توجه به پخت طولانی مدت آنها در کوره، پایداری آنها در برابر نور و گرما تا حدودی بدیهی به نظر می رسد.
رنگ آجر نسوز سبک کوره در برابر سایر عوامل محیطی مثل سرما، یخبندان، برف و باران نیز ثابت می ماند.

لازم به ذکر است که رنگ اغلب آجرهای نسوز به صورت ترکیبی یا رندوم می باشد؛ حتی آجرهایی که به عنوان تک رنگ فروخته می شوند؛ نیز طیف های رنگی متفاوتی دارند. این ویژگی به نوبه خود بر جذابیت و چشم نوازی نمای آجر نسوز افزوده و آن را خاص جلوه می دهد.
زرد، قرمز، قهوه ای و مشکی، رنگ های اصلی انواع آجر نسوز بوده و مابقی رنگ ها، ترکیبی از اینها می باشند.
اکسید سیلیس را می توان از جمله مهم ترین مواد طبیعی رنگ دهنده آجر نسوز کوره سبک دانست.

ضد سایش بودن آجر نسوز کوره سبک

ضد سایش بودن، یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه آجر نسوز کوره سبک می باشد؛ به این معنا که پس از گذشت مدت زمان طولانی نه تنها در برابر عوامل محیطی دچار فرسایش نمی شود؛ بلکه تا حدودی در مقابل آسیب های خارجی نیز مقاومت می کند؛ البته به کار بردن لفظ آجر ضد سایش به این معنا نیست که روی آجرهای نسوز را با اشیای نوک تیز خراش داده و توقع داشته باشیم؛ هیچ گونه تغییری نکنند.

به کار بردن خاک نسوز و مواد سرامیکی (کانی های غیر فلزی موجود در طبیعت)، مهم ترین دلایل ضد سایش بودن آجر نسوز می باشند؛ به علاوه قرار دادن خشت در کوره ای با دمای بالا طی مدت زمان مشخص بر مقاومت این اقلام می افزاید.

کیفیت و استحکام آجر نسوز کوره سبک به حدی است که که در برابر خوردگی و باران های اسیدی نیز مقاومت می کند؛ همچنین این کالا در برابر مواد شیمیایی، مواد مذاب و سرباره نیز پایدار مانده و مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

سوای از آنچه بیان شد؛ یک سری مشخصه های کلی وجود دارند؛ که به نوبه خود قابلیت ضد ساییدگی آجر نسوز کوره سبک را افزایش می دهند؛ به عنوان مثال می توان به خاصیت ترشوندگی نسبتاً پایین آجر نسوز اشاره کرد. همین ویژگی باعث عدم پس دادن آب ملات می گردد. بدیهی است که این محصول در برابر رطوبت هوا نیز پایداری خوبی از خود نشان می دهد.
همچنین آجر نسوز، ضریب انبساط پایینی داشته و در برابر عواملی که باعث انقباض یا انبساط آن می شوند؛ مقاومت می کند؛ در نتیجه به راحتی دچار ترک یا سایش نمی گردد.

تکنولوژی تولید آجر نسوز کوره سبک

تکنولوژی تولید آجر نسوز کوره سبک تکنولوژی تولید آجر نسوز کوره سبک تا حدودی پیچیده می باشد؛ اما کلیه مراحل ساخت این کالا را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • دپو شدن کانی های معدنی در کارخانه
 • انتقال به خط تولید توسط نوار نقاله یا وسایل نقلیه دیگر
 • غربال گری مواد و انتقال به سالن تولید
 • پخت اولیه یا کلسینه کردن مواد در کوره هایی با دمای مشخص
 • اضافه کردن چسب به مواد در حوضچه های شاموت
 • مخلوط شدن مواد توسط میکسر و ذخیره در سیلوها
 • پرس کردن مواد و پخت آنها

به عنوان توضیح مورد آخر، باید اضافه کرد که در کارخانه های مکانیزه تولید آجر نسوز کوره سبک، مواد تحت فشاری بین ۴۰۰ تا ۱۴۰۰ تن و توسط دستگاه های هیدرولیک پرس مس شوند؛ پس از طی کردن این مرحله، نوبت به پخت می رسد که اصلی ترین فرآیند ساخت و مقاوم سازی آجر به شمار می رود.
خشت های خام قالب بندی شده در کوره هایی با دمای بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۵۰ درجه سانتی گراد حرارت می بینند.

پس از خنک شدن و تست نهایی آجرها، این لوازم آماده ورود به بازار مصالح ساختمانی هستند.
شایان ذکر است که امروزه کلیه مراحل ساخت آجر به صورت مکانیزه و توسط تجهیزات پیشرفته صورت می گیرد؛ این پدیده، سرعت و دقت انجام کارها را افزایش داده و در نهایت محصول مرغوب تری را روانه بازار می سازد؛ البته کارخانه هایی نیز وجود دارند؛ که هنوز هم برخی فرآیندها از جمله غربال گری و دانه بندی اولیه مواد یا مراحل نهایی بسته بندی آجر را به صورت دستی و سنتی انجام داده و در عین حال محصول بسیار مرغوبی را عرضه می کنند.

به طور کلی تکنولوژی تولید آجر نسوز کوره سبک بر پایه ترکیب کردن کانی های معدنی به صورت یکنواخت و پخت زیاد آنها در کوره صورت می گیرد.

فرهاد قدسی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon مدیر مجموعه: 09129741217

مجموعه آجر ساز شما را به خرید بهترین محصولات آجر نسوز دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *